2000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

0
310

Bankaların müşterilerine kredi verme şartlarından biri de düzenli maaş almaları ve sigorta günlerinin yeterli olması. Tabi her müşterinin çekebileceği kredi tutarı farklıdır. Bu farklılık kredi alacak kişinin aldığı maaş tutarına göre değişiklik gösterir. Kişinin aldığı maaşına göre çekmek istediği kredi tutarı ve taksit sayısı hesaplanır. 2000 TL maaşla ne kadar kredi çekebilirim sorusunun cevabı da bu kriterlere göre hesaplanır.

2000 lira maaş alan bir kişi ortalama maaşının 22 katı kadar tüketici kredisi kullanır. Bu tutar 2000*22= 22000 olarak hesaplanmış olur. Tabi ki bu tutar kaç ay vade çekebileceği de işleme katılarak hesaplanır. 2000 lira maaş alan bir kişi aylık ortalama 750 lira taksit ödemesi değerlendirilerek vade sayısı hesaplanır.

Kolay Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar

İhtiyaç, taşıt veya konut kredisi çekmek isteyecek kişilerin, kredi başvurularının kabul olabilmesi için birçok kriter vardır. Öncelikle krediyi çekecek olan kişinin kredi notuna bakılır. Kredi notu uygunsa kolaylıkla kredi kullanabilir. Ayriyeten sigorta süresi, geçmişe dönek kredi kartı borcunun olup olmaması, önceden kredi kullanıp kullanmaması gibi durumlara bakılarak kişinin kredi alabilmesi sağlanır.

Kredi notunuz düşük ise kredi alamazsınız. Ödemelerinizde geçmişte sıkıntı var ise kredi almanız zorlaşır. Hiç kredi kullanmadıysanız veya kredi kartı kullanmamış iseniz bankalardan kredi kullanmanız imkansız hale gelir.

Konut Kredisi Hesaplama

Ev sahibi olmaya destek amaçlı bankalar tarafından verilen konut kredileri, kredi kullanacak kişinin kredi notunun yeterli olması durumundan sonra maaşı taban alınarak yapılır. Konut kredisi için ilk önce alacağınız evin ne kadar olduğu bankaya bildirilir. Bu bildirilen tutarın %20’si peşinat olarak geri kalanı ise banka tarafından kredi olarak size ödenir. Örneğin maaşı 2000 lira olan bir kişinin alabileceği en üst konut kredisi tutarı 74 bin lira civarında bir tutardır.

Yorum Yap