2017 Yılında Google’de En Çok Aratılan 2. Konu “Bitcoin”

0
123

Yeni yayınlanan Google bilgilerine göre 2017’de insanlar bitcoin’e karşı oldukça ilgili ve çok merak ediliyor. 2017 senesinde en çok arama oluşturulan konulara yönelik yayınlanan “Year in Search 2017” başlıklı raporda “Küresel Haberler” kategorisinde bitcoin 2. sırada listeleniyor. Bu bilgi, bitcoin’in basında yoğun bir şekilde yer bulan Las Vegas Strip hücumu ve güneş tutulması gibi olaylardan daha çok aratıldığını meydana koyuyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?” sorusu da listenin “nasıl yapılır” (how to) kategorisinde kendisine 3. sırada yer buluyor.

2017 senesi bitcoin ve kripto paralar amacıyla en çok değer kazancının yaşandığı ve çoğu bütün vakitler rekorunun ardı ardına kırıldığı sene olarak kayıtlara geçti. Google’ın yayınladığı bilgiler de insanların kripto paralara ve bitcoin’e karşı çoğalan dikkatini gözler önüne seriyor.

Ocak ayında aşağı yukarıya 900 dolar olan bitcoin fiyatı Aralık ayına geldiğimizde 20 bin dolara merdiven dayadı ve bu süreçte defalarca bütün vakitler rekoru kırıldı. Kripto paraların toplam sayısal sayısal değeri de tavan yaptı. CoinMarketCap bilgilerine göre Ocak ayının ilk haftalarında 17 milyar dolar seviyesinde seyreden kripto paralar piyasasının sayısal sayısal değeri sene sonuna geldiğimizde 650 milyar doları aştı. Bu, aşağı yukarıya 40 kat artışa tekabül ediyor.

Verileri daha enteresan kılan detay, bitcoin’in dünya çapında ABD’ye kıyasla daha çok merak hususu olması. Öyle ki bitcoin’le alakalı terimler ABD’de dünya geneline kıyasla çok daha az aratıldı.

Yalnızca “bitcoin” kelimesini aratan ülkeler listesine baktığımızda Güney Afrika, Slovenya, Hollanda, Singapur ve Avustralya’nın başı çektiğini söyleyebiliriz. ABD bu listenin 16. esnasında kendisine yer buldu. Türkiye’nin ise 37. sırada bulunduğu görülüyor.

Yorum Yap