60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

0
412

İhtiyaç kredileri, bankaların müşterilerine en çok kullandırdığı kredi türüdür. İhtiyaç kredilerinde konut ve ya araç kredisinde olduğu gibi ipotek işlemi olmadığından, müşteriler tarafından daha fazla rağbet görmektedir. Bankalar belirli faiz ve vade seçenekleri ile müşterilerinin her ihtiyacı doğrultusunda ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Faiz oranları bankalara ve vadelere göre değişiklik gösterebilir.

İhtiyaç kredilerinde vade süresi

1/11/2016 tarihli ve 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesindeki düzenleme ile kredi vadelerindeki en yüksek süre 48 ay olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemeyle ihtiyaç kredilerindeki en uzun vade 36 aydan 48 aya çıkarılmıştır. Ayrıca 1/11/2016 tarihinden önce çekilen kredilerde borçlunun isteği üzerine yapılandırma işlemi yapılırsa borç 72 aya kadar vadelendirilebilir. Müşteri hem eski borcunu yapılandırmak ister hem de yeniden kredi kullanmak isterse borç yapılandırma için en uzun 72 ay, yeni kredi talebi için en uzun 48 ay vadeleri uygulanmalıdır.

Kredilerde Vadenin Önemi

Banka kredilerinde vade ile ödenecek faiz doğru orantılıdır. Vade süresi uzun olursa uygulanan faiz oranı fazla olacağı için bu durum müşterinin aleyhinedir. Müşteri geliri elvermediği için uzun vadeli kredi çekmek zorunda kalırsa aylık taksiti düşük olur fakat ana para üzerinden ödeyeceği faiz tutarı kısa vadeye göre daha fazladır. Müşteriler, geliri elverdiği ölçüde kısa vadeli kredi kullanmalıdırlar.

Banka Kredilerinde Müşteri Gelirinin Önemi

Bankalar müşterilerinin gelirleri doğrultusunda kredi kullandırırlar. Bankalara göre farklılık gösteren bu oran müşterinin gelirine göre hesaplanır. Müşterinin kullandığı kredideki aylık taksit tutarı maaşının belli bir kısmını geçmemelidir. (Bankalara göre %50-%70 aralarında farklılık gösterebilir.)

İhtiyaç Kredisi Vadelerinde İstisnai Durumlar

Ziraat Bankası kredi notu iyi olan emekli müşterilerine ve engelli müşterilerine kredi puanının iyi olması ve fazla borçlanması olmaması durumunda 60 ay vadeli kredi vermektedir.

Yorum Yap