ABD Düzenleme Kurumu CFTC, Çalışanlarının Kripto Para Birimlerini İşlemesine İzin Veriyor

0
101

Türevleri ve emtia pazarı için ABD regülatörü, Emtia Vadeli Ticaret Komisyonu (CFTC) cryptocurrencies içinde ticaret çalışanlarına yeşil sinyal verdiğini de bildiriyor Bloomberg .

CFTC dijital para birimlerinin doğrudan ticareti için onay vermiş olmasına rağmen, Bitcoin Futures Contracts gibi diğer Bitcoin yatırım ürünlerindeki ticaret hala yasaktır. Geçen yıl 2017’de CFTC, CBOE ve CME Grubuna kendi Bitcoin Future Sözleşmelerini piyasaya sürme izni verdi.

Ajans genel müdürü Daniel Davis’in 5 Şubat’ta düzenlediği bir nota göre, karar, kriptokrasi ticaretine katılımın ahlakı ve yasallığı sorulan çok sayıda sorudan sonra alındı. CFTC, yalnızca vadeli işlem sözleşmelerini, kripto para mal piyasasından kaynaklı olarak düzenlediği için piyasa kendisinin değil de düzenlemesini onayladı.

Sonuç olarak, CFTC, Bitcoins ve diğer kripto para birimlerini tıpkı emtia gibi gözükmekte ve bu nedenle bunlara yatırım yapmak yasal olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, CFTC, kripto para alım / satımına katılmak isteyen tüm çalışanların çıkar çatışmasını önlemek için herhangi bir karar verme sürecinden men edileceğini açıkça belirtti.

CFTC Başkanı J. Christopher Giancarlo’nun sözcüsü Erica Richardson şunları söyledi: ” Başkan, Bitcoin’e sahip olan personelin Bitcoin ile ilgili konularda katılmaması gerektiğini açıkça belirtti, çünkü bu bir çıkar çatışması sunuyor.”

Davis’in notunda ayrıca çalışanların etik davranması gereğini de vurguluyor:

“Bu ortamda, halkın kriptokrasi işlemlerine katılan çalışanların kişisel ahlakını sorgulaması için durum iyidir.Hukuka veya devlete aykırı davranıp etik bir komisyon oluşturduğunu gösteren hareketlerden kaçınmak için gayret sarf ettiğinizi unutmayın. standartları.”

Bununla birlikte, Bloomberg bazı hukuk uzmanlarının CFTC’nin bu kararından memnun olmadığını belirtiyor. Mary’s Üniversitesi’nde dijital para ve finansal istikrar konusunda uzmanlaşmış bir yardımcı hukuk profesörü olan Angela Walch, “karar verici kararlarını tamamen bozabilen” kararın “akıl karıştırıcı” kararını çağırdı.

Bir menkul avukat olan Richard Painter ve eski Beyaz Saray etiği hukukçusu, kripto para birimlerinin vadeli işlemlerde oldukça benzer olduğunu ve CFTC’nin bu kararının “sadece korkunç göründüğünü” söylediğine inanıyor.

Ajans endüstri uzmanlarından bir takım eleştirilere rağmen Başkan Giancarlo’nun yakın tarihli bir Senato oturumunda yaptığı kripto meraklılarının kalplerini kazanmış olduğu söyleniyor .

Bay Giancarlo, Bitcoin’in var olmadığını, dünyanın devrimci Dağıtılmış Deedger Teknolojisini (DLT) asla bilmeyeceğini ve bu nedenle de kriptolara gereken kredinin verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca şunu ekledi: ” Tasarruflu değil, düşünceli ve dengeli bir yanıtla sanal para birimleri hakkındaki coşkularına saygı duymalarına saygı duymak için bu yeni kuşağa borçlu olduğumuzu belirtti.”

Yorum Yap