Aksaray satılık daire fiyatları ne kadar?

0
139

Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’nin gelişmeye devam eden şehirleri arasında yer alıyor. Yeni projelerin artış gösterdiği Aksaray’da sanayinin yanı sıra emlak piyasası da önemli bir yere sahip.

Yatırım, kentsel dönüşüm ve ulaşım projelerinin devam ettiği şehirde, Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy ve Sarıyahşi ve Merkez olmak üzere toplam 7 ilçe bulunuyor. Aksaray’ın en kalabalık ilçesi Merkez, yüzde 1.64 ile bölgede satılık konut fiyatında en yüksek aylık artış oranına sahip yer oldu. Peki, nitelikli konut sayısını artırmayı hedefleyen Aksaray’da son bir yılda konut fiyatları ne kadar arttı? Aksaray’da satılık daire fiyatları ne kadar? İşte Aksaray’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için önemli bilgiler…

Aksaray “Eski Terminal Dönüşüm” projesi ile dikkat çekiyor!

Aksaray Belediyesi tarafından hayata geçirilen Eski Terminal Dönüşüm projesi, bölgenin dikkat çeken çalışmalarının başında geliyor. Yaklaşık olarak 21 bin 936 metrekarelik bir alana sahip olan Eski Terminal, 3 kattan ve 8 bloktan oluşacak. Projede 92 adet ofis, 55 adet dükkan, 400+230 araçlık otopark ve kafe gibi sosyal alanlar yer alacak.  Aksaray’ın yeni değeri olmayı hedefleyen ve eski yapıların yıkım işlemlerinin bittiği projenin, kısa bir sürede tamamlanması planlanıyor.

Aksaray satılık daire fiyatları son bir yılda ne kadar arttı?

Aksaray satılık ev ve kiralık daire fiyatları bölgede gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlerin yakından takip ettiği konuların başında geliyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Aksaray satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.47 artış gösterdi. Bölgede ortalama konut metrekare fiyatları 1.480 TL oldu. Aksaray satılık daire fiyatı ortalama 100 metrekare için, minimum 110 bin 981 TL, maksimum 185 bin TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 147 bin 975 TL olarak belirtiliyor. Şehirde konut yatırım geri dönüş süresi, bir başka deyişle amortisman süresi 27 yıl olarak hesaplanıyor.

Aksaray kiralık daire fiyatları 347 TL’den başlıyor!

Aksaray’da konut yatırımı yapmayı düşünenlerin yanı sıra öğrenciler için de kiralık daire fiyatları ayrı bir önem taşıyor. Bölgede Aksaray Üniversite’sinin bulunması kiralık konut arayışını hızlandıran etkenler arasında yer alıyor. Şehirde her yıl artan nüfus ve öğrenci sayısıyla beraber kiralık daire talebi artış gösteriyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Aksaray şehrinde ortalama 100 metrekarelik bir dairenin kira fiyatı 347 TL ile 579 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 463 TL olarak ölçümleniyor.

 

Yorum Yap