Altın Hesabı Açtırsam Altın Olarak Geri Alabilir Miyim?

Gelişen teknoloji ve değişen çağ ile birlikte artık bankalar da her türlü işlem yapılabiliyor. Günümüzde altın günlerinde ve çeşitli gelenek ve göreneklerle biriktirilen altın artık yastık altı birikimi olmaktan çıktı.

0
294

Gelişen teknoloji ve değişen çağ ile birlikte artık bankalar da her türlü işlem yapılabiliyor. Günümüzde altın günlerinde ve çeşitli gelenek ve göreneklerle biriktirilen altın artık yastık altı birikimi olmaktan çıktı. Biriken altınlarınız daha güvenli ve huzur içinde biriktirmeye devam edebilmek için bazı bankalar altın toplama günleri başlatarak altın hesapları açıyorlar. Fakat bu durumun olumlu tarafları olduğu gibi olumsuz tarafları da bulunuyor. Yatırdığınız altının piyasa değeri arttığında birikiminize değer katarken altın piyasasının düşmesi ile bu durum tam tersine de dönüşebiliyor.

Piyasada faaliyet gösteren bankaların altın alım satımına başlaması ile kuyumcuların da işi zorlaşmış durumda. Bu durum bankalar ile kuyumcular arasında sıkı bir rekabeti doğurmaktadır.

Altınlar Bankaya Ne Şekilde Yatırılıyor?

Bankaların yeni bir rekabet yolu olarak geliştirdiği altın alım satımı her bankada yapılamıyor. Altın yatırımı kabul eden bankaların ise her şubesinde alım satım yapılmıyor. Ayrıca altın kabul eden banka şubelerinde kaç ayar olduğuna bakılmaksızın altın bilezik, Cumhuriyet altını, Reşat altını, zincir, vb. ziynet eşyaları düşük işlem ücretleri ile kabul edilirken altınla birlikte olan zümrüt, yakut ve pırlanta gibi ziynet eşyaları kabul edilmiyor.

Altın Hesabı İle Banka Borcu Ödenir Mi?

Bankalar müşterilerinden aldığı altın için banka bünyesindeki müşteri temsilcileri aracılığı ile bir bedel biçer. Bu bedel altın sahibi müşterinin vadesiz hesabına nakit olarak aktarılır. Müşteri bu hesaptaki meblağ ile yatırım yapabildiği gibi banka üzerindeki kredi kartı ve kredi kartı taksiti ödemesi gibi işlemler de yapılabilmektedir.

Kimler Altın Hesabı Açtırabilir?

Altın hesabı kabul eden bankalara bir miktar altını olan ve 18 yaşını doldurmuş herkes altın hesabı açtırabilir.

Yorum Yap