Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

0
206

Asgari ücretle çalışan herhangi bir kişi şu an için aylık 1404 TL maaş almaktadır. Günümüz şartlarında alına bu maaş pek çok ihtiyacı karşılayabiliyor olsa da maalesef ailelerin bazı ihtiyaçlarında yetersiz kalmaktadır. Üstelik bir ailenin tek geliri asgari ücretse ve o ailenin kira ve çocuk okutma gibi derdi varsa bu asgari ücretin aylık iki katına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten dolayı, sıkışık zamanlarda eş-dosttan borç para almak istemektedirler. Eş-dosttan bekledikleri finansal desteği göremeyen asgari ücretli, bu defa bankaların kapısını çalmaktadır.

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Konusuna göz atmadan önce asgari ücretli birinin düşük kredi hakkı olduğu safsatasını kafanızdan atmanızı öneririz. Çünkü verilen kredi miktarları bazı unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı ihtiyacınız olan kredi miktarını da çekme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Asgari ücretli kredi çekme meselesine geçmeden önce normal banka kredi çekme şartlarını hatırlamak gerekir. Banka kredi şartlarında aradığı aylık gelir belgesindeki miktarın yarısı kadar taksitlendirme imkânı ile kredi vermektedir. Daha da açıklayacak olursak; şu an ki asgari ücret 1404 TL olduğundan size verilecek kredinin geri ödeme taksiti en fazla 702 TL tutarında olmalıdır. Ancak burada önemli olan çekebileceğiniz kredi tutarının taksiti değil, toplam kredi çekim masrafları ile faizler dâhil geri ödeme taksinin en fazla 702 TL olmasıdır. En fazla 48 aylık taksit sunan bankaların 702 TL taksitli geri ödemesi sonucu bankadan verilecek tutar 48.702= 33696 TL olmaktadır. Masraflar ve faizler düşüldüğünde bir asgari ücretlinin çekebileceği kredi tutarı yaklaşık 23.000-24.000 arasında değişmektedir.

Asgari Ücretliye Kefilsiz Kredi

Asgari ücretlinin çekmek istediği yüksek miktardaki kredi taleplerinde kefil şartı aranabilir. Bu durumda ailenizden herhangi birinin de asgari ücretli olması durumunda iki asgari ücretlinin maaşı toplamı ikiye bölünüz ve çıkan taksit imkânı ile yüksek miktarda kredi verilebilmektedir. Asgari ücretliye kefilsiz kredi imkânından yararlanmak için başka yan gelirleriniz de var ise bu gelirleri beyan ederek kefilsiz kredi çekme şansınız olabilir.

 

Yorum Yap