Aydın İli İş İmkanları

0
247

Batı’da bulunan illerimizden biri olan Aydın Ege Denizi kıyısında yer almaktadır. Bu sebeple hem deniz açısından turist çekmekte hem de turistik yerleri ile turistleri kendisine çekmektedir. Aydın’ın en büyük kazançlarından biri bu sebeple yerli ve yabancı turistlerdir.

Türkiye’nin en kalabalık illeri arasında yer alan Aydın özellikle yaz aylarında nüfusunu daha da arttırmaktadır. Adnan Menderes Üniversitesi’ne de sahip olan şehrin gelişmişlik düzeyi oldukça iyidir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Türkiye’de demiryolunun kurulduğu ilk şehir olması ve oldu olası daha ileri bir seviyede bulunmasıdır.

Bölgeye gelen yabancı turistler bölge halkının daha çok kazanç sağlamasına olanak sağlamaktadır. Özellikle kadınlar kendilerinin yaptığı ve hazırladığı ürünleri pazar tarzı ortamlarda yerli ve yabancı turistlere satarak kendilerine güzel bir ek gelir sağlamaktadır. Özellikle yabancı turistlerin döviz harcaması sebebi ile kazançları çok daha iyi olmaktadır.

Bölgeye gelen turistlere araba ile ve arabasız olarak tur ve gezi rehberi yaparak da çok fazla kazanç sağlayan kişi vardır. Özellikle yabancı dil sahibi olan gençler bu konuda Aydın’da ek gelirler elde etmekte bunun yanında da yabancı dillerini geliştirme şansına sahip olmaktadır.

Denize kıyısı olması sebebi ile Aydın’da çok fazla otel ve işletme mevcuttur. Bu da çok sayıda insanın çalışma olanağı sağlaması demektir. Vasıflı ve vasıfsız olmak üzere çok fazla personel ihtiyacına sahip olan oteller sadece bölge halkından değil yakın şehirlerden de çalışanları bünyesine almaktadır.

Aydın iş imkanlarından bir diğeri ise bölge halkının yine el becerisi ile birebir doğru orantılıdır. Bölge halkı başarılı bir şekilde dokumacılık, iğne oyası, çömlekçilik gibi el becerisi isteyen işlerde ustalaşmış durumdadır. Bu tarz yöresel ve el emeği ürünlerin kıymeti ise günümüzde oldukça yüksektir. Bu sebeple bu alanlardan herhangi birinde iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bunu hemen ticarete dökebilirsiniz. Üstelik evinizde yapacağınız böyle küçük işletmeli işler için devletten izin belgesi alarak ve gerekli araştırmaların ardından vergiden muaf da tutulabilirsiniz. Çünkü el emeği olan ufak işletmelere devlet büyük katkılar sağlamakta onların önünü ellerinden geldiği sürece açmaktadır.

Aydın iş fikirleri arasında şüphesiz ki anketörler de vardır. Bölgede yerli ve yabancı turist çok fazla olduğundan birçok firma kendileri hakkında görüş sahibi olmak ve buna göre yatırımlarını geliştirmek, eksik kalan kısımlarını düzeltip tamamlamak için anketörlere ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple basit ve uğraştırmayacak ama kendinize de ek gelir sağlayacak bir iş arıyorsanız bu iş tam sizlik olacaktır. Herhangi bir anketör firması ile anlaşıp bu tarz yarı zamanlı işlerde çalışarak kendinize Aydın’da ek gelir kapısı açabilirsiniz.

Bölgede çok fazla turist olduğundan ötürü alkollü ortamların sayısı da oldukça fazladır. Bu sebeple barmen sayısı da çok olmak zorundadır. Eğer kendinize güveniyorsanız barmenlik Aydın’da yapabileceğiniz işler arasında yer almaktadır.

Yorum Yap