Bankanın Maaşa El Koyması

1
525

Şahıslar bankadan kredi çekmek için başvuru yaptığı zaman bankanın ilk baktığı şey düzenli maaş alıp almadığı ve kredi notunun durumudur. Kredi notu düşük olan kişiler biraz zor kredi alırlar veya hiç kredi alamazlar. Bunun için yapılması gereken ilk şey kredi notunu yükseltmek için elinden geleni yapmaktır.

Diyelim ki kredi notu yüksek, fakat maaş geliri olmayan birinin; önce sigorta siciline ve ardından üzerinde gayrimenkul bulunup bulunmadığına bakılır. Çekilen bir kredi var ise ve bu kredi ödenmiyor ise banka ilk olarak şahsın maaşına el koyar.

Maaş hesabının olduğu aynı bankadan kredi çekilmiş ise ve maaş yetmiyor ise banka kredi kartını durdurabilir ve kullanıcıya baskı uygulayabilir.

Emekli şahıslarda ise durum farklıdır. Emeklinin maaşına banka el koyamaz. Bu konuya daha sonra ayrı bir yazıda ayrıntılı değineceğiz.

Kredi Borcundan Dolayı Maaşın Ne Kadarına El Konulabilir?

Maaş aldığınız bankadan kredi çektiyseniz ve ödemesini yapamıyorsanız aynı banka olduğu için sizin maaşınızın el koyabilir. Fakat başka bir bankadan maaşınızı alıyorsanız direk olarak kredi aldığınız banka maaş hesabınıza bir haciz koyması söz konusu değildir. Bunun hukuki adımları en az 5-6 ay sürmektedir. Ve bu hukuki süreç sonrasında maaşınızın belirtilen oranlık kısmına haciz koyabilir.

Haciz nedeniyle maaşın 4/1 ine el konulabilir. 4/3 ü çalışanın hesabına yatar. Birden fazla icralık durumunuz var ise öncelik hangi banka maaşınıza haciz koydurduysa o bankadaki borcun bitmesi gerekmektedir. Daha sonra diğer kredi borcunuzun olduğu bankalar maaşınızın 4/1 ine haciz koyabilir.

Maaş aldığınız bankaya kredi borcunuz varsa banka borcunuza karşılık tüm maaşınıza el koyabilir. Örnek olarak; 5 kredi taksidini ödemediniz veya birikmiş bir kredi kartı borcunuz varsa  maaşınızın tümünü kredi kartı borcuna aktarabilir. Fakat bunun içinde mahkeme kararı gerekmektedir.

Mahkeme kararı olmadan maaşınıza el konulamaz ancak İcra Müdürlükleri marifeti ile 1/4 oranında kesinti uygulanır. Bunun üzerinde bir kesinti yapılabilmesi sizin onayınızın alınmasını gerektirir.

Kredi borcundan dolayı maaşınıza haciz geldiyse ve bu hacizi durdurmak istiyorsanız direkt olarak bankanız ile görüşüp yapılandırma isteyebilirsiniz. Ödeme gücünüze göre banka insiyatif kullanarak vadeyi uzatabilir.

Sonuç itibariyle kredi borcunuzu ödemediğiniz taktirde banka gerek maaşınızdan gerek üzerinizde bulunan mal ve mülklerden bir şekilde borcunuzu faiziyle tahsil edecektir.

1 yorum

Yorum Yap