Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

0
156

Banka hizmetlerinde en önemli görev banko elemanlarına aittir. Gittikçe adına duyuran banko elemanları çalışma saatleri ve maaş sebebine bağlı olarak sektörde en çok tercih edilen işler arasında yer alır. Kişilerin banko görevlisi olabilmeleri için üniversite mezunu olmaları gereklidir. Banko görevlisi ne iş yapar sorusunun cevabı geniş bir alana sahiptir. Çünkü banko elemanı tek bir işe bağlı kalmadan müşterilere ait birçok işi tamamlamakla görev alır. Çalışma saatleri ve devlet bankası olması nedeniyle Ziraat ve Halk Bankası en çok tercih edilen bankalar arasında yer alır.

Banko Görevlisinin İş Sorumlulukları Nelerdir?

Banko görevlisi mesai saatleri içerisinde müşterilere ait hesap açma, hesap kapatma, havale veya EFT gibi tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi ile görevlidir. Banka işlemlerine ait sayısız daha birçok işin sorumluluğunu alabilirler.

Banko Görevlileri Ne Kadar Maaş Alır?

Banko görevlisi maaşları en düşük olarak stajyerlerden başlar. Bir stajyerin maaşı 803 TL’ye kadar ulaşabilir. Eğer tam zamanlı çalışan stajyer süresini tamamlamış ve göreve başlamış bir banko görevlisi olursa maaşı 1500 TL’ye kadar ulaşır. Gişelerde görev alan yetkiye sahip elemanların ise maaşı 2500 TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Banko Görevlisi Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kişi kesinlikle üniversite mezunu olmalı ve diplomasını almış durumda olmalıdır. KPSS sınavına girmiş ve belli bir puanı almış olması gereklidir. Ardından seçilmesi ve iş yerinin belirlenmesi ile kişi kendine verilen süre içerisinde iş başı yapabilir. Ancak son zamanlarda banko görevlisi işine olan alımın artışı ile lise mezunu olup da KPSS sınavı ile birçok kişi iş başı yapabilmiştir. Kişi banko görevlisi işine ait ilanları takip etmeli ve yeterli sınavlarını tamamlamış olmalıdır.

Yorum Yap