Başarılı İş Fikirleri Bulmanın Yolları

6
860

Herkes kendi işi yapmak ve az maliyetle çok para kazanmak ister. İş yapabilmek için öncelikle bize güçlü bir girişimci ruh gereklidir. Sonrasında ne iş yapacağımıza karar vermeli ve bununla ilgili araştırmalar yapmalıyız.

Girişimcilik gerçekten zordur. Yani ürünlerimizi veya hizmetimizi çok iyi pazarlayabilmeli, iş ile ilgili operasyonları çok iyi yönetmeli, personelimize otoriter davranabilmeliyiz. Tüm bunları yapabileceğimize inanıyorsak işe başlamalıyız yoksa hiç girişmesek daha iyi olacaktır.

Şehrinizde ki Niş Pazarı Bulun

Öncelikle iyi bir pazar araştırması yapın, şehrinizde hangi pazara karşı eğilim var ve bu işi yapan firmalar şehrinizde var mı bunu öğrenin. Yani şehrinizde bir ürünü ve hizmeti getirin. Bu şekilde pazarın kaymağını yemiş olacaksınız. Bununla ilgili birçok firmanın başarı öyküleri bulunabilir. Niş pazarı bulmak bir bakıma riskli olsa da başarılı iş fikirleri bulmanın yollarından sadece bir tanesi olduğu söylenebilir.

İyi Bir Strateji Oluşturun

Yapacağımız iş ile ilgili olarak pazar araştırması ve yer seçimini yapmak büyük önem taşıyor. Yani bizim ilk stratejimiz bu olacak. Yani ilk önce ne istiyoruz neye karşı uzmanlığımız var bunu netleştirmemiz gereklidir. Bu konuda bir tablo yapıp uzman olduğumuz iş ile ilgili olarak o işin artıları neler, riskleri neler bunları yazın. Daha sonra riskler üzerinde detaylı bir araştırma yapın.

Ancak başarılı iş fikirleri bulma konusunda mutlaka sabırlı olmak gerekir. Yani hemen sihirli değnek değmiş gibi bir şeylerin oluvermesi o kadar kolay değildir. Bunun için dediğimiz gibi önce ne istediğimize karar verilmelidir. Sonra bu iş ile ilgili detaylı araştırma yapılmalıdır. Riskler ve olumlu yönler hakkında fikrine güvendiğimiz insanlarla beyin fırtınası yapılmalıdır. Daha sonra bu iş ile ilgili harekete geçebiliriz.

6 Yorum

  1. Yazınızda özellikle girişimcinin ürünü veya hizmet iyi pazarlamalı noktasına bende katılıyorum. Girişimci olmak her zaman risklidir bazen engeller çıkıyor karşımıza.

  2. Hocam bu işt iyi bir strateji bulmak kadar zor olanına ben rastlamadım. Strateji bulma işi bittimi işin yarısı yapılmış sayılır bence

  3. Girişimcilik denildiğinde gibi sabır, araştırma, iyi düşünceden ortaya çıkıyor. Güzel bir makale iş fikri niş için dediğniz fikir örneği hoşuma gitti umarım biizmde aklımıza gelir umarım benzer fikirler 🙂 Kolay gelsin

Yorum Yap