Başarısız Olan ICO’lar ve ICO Kayıp Analizi

0
127

Initial Coin Offering (ICO), kripto para fonlarını çekmek için kullanılan koinlerin ön yerleştirilmesidir. ICO, geleneksel finansal sistemin dışında crowdfunding biçimlerinden biridir.

ICO’nun popülerliği 2014’ten beri ivme kazanıyor ve 2017’de zirve noktasına ulaştı. Soinschedule.com verilerine göre, son 4 yılda ICO pazarının aşağıdaki dinamikleri gözlemlendi:

  •         2014 — $0.026 milyar;
  •         2015 — $0.014 milyar;
  •         2016 — $0.222 milyar;
  •         2017 — $3 milyar.

Temmuz 2014’ten Mayıs 2017’ye kadar, toplam ICO 117 projeden 56’sı başarılı olmuş, ve bu projelere 378 milyon dolarlık yatırım yapılmıştır. 56 başarılı crowdsale’dan 34 token, Coinmarketcap listesine dahil edildi ve bugün serbestçe kripto para piyasasında işlem görüyor. Piyasa kapitalizasyonu 1.16 milyar dolardır. Bu 34 proje ICO kapsamında yaklaşık 150 milyon dolar kazandı ve onların dolarlık değerleri sekiz kat arttı.

2017 yılı ICO tarihinin dönüm noktası oldu, bu yılın 3 çeyreği içerisinde ICO-kampanya sayısı 300’e yükseldi. İlk altı ay boyunca, ICO, projelere 797 milyon$’dan fazla bir sermaye toplamasına izin verdi.  2017 yılının toplam 3 çeyreği içerisinde 201 projeye yaklaşık 3 milyar $ ICO vasıtasıyla yatırım topladı. Bugüne kadar crowdsale’ler aktif olmaya devam ediyor ve bu tutar her geçen gün artmaktadır.

Böylece, 2017’de hemen hemen her gün ICO’ya fon sağlamak için yeni bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, artan ICO popülaritesi ile birlikte, hedeflerine ulaşmayan projelerin sayısı da arttı. Temmuz 2017 yılında Ağustos ayında toplamın% 7’sini – 54%, Eylül ayında -% 66.

Tokenlerin arkasında duran projelerin çoğu, fikir seviyesinden beta sürümüne kadar çeşitli gelişme aşamalarındadır. Buna ek olarak, bu projelerin birçoğu sadece kripto para birimlerinin büyütmek ve deneyimsiz yatırımcıların ilgisini çekmek için hazırlanmıştır. ICO’da piyasaya sürülmüş olan projelerden tümü, kendi hedeflerine ulaşamıyor ve yatırımcılara gerçek fayda sağlamıyor. Başarısızlık, projeyi olası birkaç nedenden dolayı geride bırakabilir:

  • zayıf ekip – proje ekibi deneyimsiz olabilir veya projeyi uygulamaya getiremeyebilir;
  • Projenin iş modelin üzerinde zayıf bir çalışma; bunun sonucunda projenin üstesinden gelinemeyen zorluklar yaşanabilir;
  • Piyasanın yüzey analizi – proje uygulamasının ürünü, pazarda kârın çıkarılması için gereken düzeyde bir talebe sahip olmayabilir;
  • yetersiz danışmanlar veya bunların olmaması;
  • Dolandırıcılık.

Chainalysis şirketin araştırmalara göre, 2017 yılı içinde Ethereum bazında yapılan ICO  ile toplanan fonların yaklaşık %14 sahtekarlarca ele geçirildi, yani $1,6 milyardan yaklaşık $225 dolar. Dolandırıcılık sonucunda, yaklaşık 30.000 yatırımcılar zarar gördü, kayıplar ise ortalama 7500 $ olmuş. Yatırımcıların finansal araçlara, Bilişim Suçlarının ortalama hızlı ICO çerçevesinde çekilen yatırımların hacminden daha fazla olmaya başlıyor. Her iki bu göstergedeki sıçrama Mart 2017’den bu yana özellikle dikkat çekici hale geldi.

Belirtilen amacından token sayısının %75’inden fazlasını dağıtmak mümkün olduysa, ICO proje başarılı olarak kabul edilebilir. Tokenlerin ihracı çoğu küçük tolerans ile sabit bir oranını belirleyerek amaçlarını göstermektedir. Projenin başarısını sonuçlandırmak için yapılması gereken geriye kalan tek şey – gerçek sonuçlarla projenin belirtilen hedeflere karşılaştırmaktır.

Haziran 2017 verilerine göre, ICO içinde belirlenen hedefine sadece 1 proje ulaşamadı. Bununla birlikte, sonraki aylarda tablo radikal bir şekilde değişti: 1 Temmuz’dan 25 Eylül’e kadar başarısızlığı bekleyen 51 ICO başlatıldı. Bu, bu süre zarfında, ICO başarısızlığının yüzdesi % 59’a yükselmiştir anlamına geliyor.

Başarılı olmayan bir ICO bile projenin fikir geliştirilmesi ve uygulanması için belirli bir miktarda para çekmesine izin vermesine rağmen, çoğu zaman bu projelerin simgelerinin değeri sonsuza dek tehlikeye düşer. Buna ek olarak, ICO’nun başarısının yokluğunda, toplanan sermaye seviyesi hızlı bir şekilde azalmaktadır – Temmuz 2017’deki ortalama ICO dönüşü, Eylül 2017’de 2 milyon dolara düşmüştür. Bu arada, bu dönemde toplam ICO’nun% 43’ü (21 proje) 1 milyon dolar ve toplayamadı.

Bir projenin ICO’suna katılma olasılığı ile ilgilenen potansiyel bir yatırımcı genellikle finansal bağımsızlık için çaba gösteren genç ve dinamik bir kişidir. Her yatırımcı, ICO hakkındaki kendi görüşleri ve projeden beklentileri olan bağımsız bir kişidir. Bununla birlikte, yatırımcı davranışları için birlikte gruplanmalarına izin verecek bazı genel ölçütler de vardır.

Örneğin, orta Batılı bir yatırımcısı projenin ICO’suna ortalama olarak $1500’den  $5000’e kadar yatırmaya hazır. Onun ortalama yaşı 29, yıllık gelir 75 000$’dır. O fonlarının korunması ve onları büyütme amacıyla ICO’ya katılıyor, hedefi, yatırımları farklı projelere dağıtılması ve projeler arasında token fiyat bitcoin kuru gibi yükselecek olan en başarılı projeyi tespit etmektir. ICO’ya oldukça istekli bir şekilde yatırım yaparak projenin umutlarını, yararlarını, proje ekibini, beyaz sayfayı ve uzman görüşlerini değerlendiriyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin vatandaşlar arasında bir eğilim oldukça agresif bir yatırım iken, Avrupalı ​​yatırımcılar kararlara daha dikkatli ve seçicidir, Asya ülkelerin halkı ise projelerini dikkatli inceleyip yatırım hakkında kararı vermek uzun zaman sürebilir.

Rusça konuşan ICO yatırımcının ortalama yaşı 25-34. Bu segmentteki yatırımcıların % 36’sı IT uzmanları, %12’si pazarlamacılar, %10’u da özel girişimcidir. Rusça konuşan yatırımcıların çoğu $100’dan $499’a kadar (32%), 49$ kadar yatırım yapan %8 ve 10.000$’dan fazla %2’si ICO’ya yatırım yapmaya hazır.

Bütün mental farklılıklara rağmen, kesinlikle tüm yatırımcılar, yatırım projesinin seçimine çok dikkat ediyor ve ortak korkuları var; paralarını scam projelere yatırmaktan, projede para kazanmamaktan korkuyorlar, uzun süren proje uygulama tarihleri ​​ihtimalinden endişe ediyorlar. Olası tuzaklardan kaçınmak için, projenin tokenleri almadan önce, yatırımcılar proje ekibini ve sosyal ağlardaki faaliyetlerini incelemekte, medya kanal analizleri yapmakta ve kendi kontrol listesinde araştırma yapmaktadır. Ne yazık ki, bu araştırma yöntemlerinden hiçbiri, yatırımcının seçilen projenin başarısını ve kazanç elde etme ihtimalini garanti edemez.

ICO yapısında düzenleyici bir sistemin ve bir projenin gerçek kârlılığını hesaplayabilen mekanizmaların olmaması, yatırımdan elde edilmemiş kârın göstergesinde hızlı bir artışa katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda, piyasaya giriş eşiğini alçatacak, ICO’ya katılımı ve uygulanmasını basitleştirerek, dolandırıcılıktan korunmayı ve güvenli bir yatırımın yapılmasını garanti altına alacak uygulama araçlarının geliştirilmesi ve başlatılması daha önemli hale gelmektedir.

204 ICO projesi temelinde yapılmış VC Mangrove Capital’ın araştrmalara göre, ICO’nun ortalama verimi %1320’dir. Yatırım akışını kontrol etmek için bir mekanizmanın varlığı nedeniyle ICO yapısında özdenetim olasılığı, bu göstergeyi en az 1.5 kat arttıracaktır.

Kaynak; cryptoconsulting

Yorum Yap