Bayrak ve Flama Formasyonları Nedir? Nasıl Çalışır?

0
394

Bayrak formasyonları, trendler içersindeki geçici soluklanma zamanlarında görülen revizyon formasyonlarıdır.

Bayrak formasyonları, trendin aksi yönünde, dar kanalların içersinde ilerler. Kanalın alt ve üst bantlarının sık test edilmesi, formasyonun mühim özelliklerinden biridir.

Bayrak formasyonları oluşurken prosedür hacminin azalması, formasyon sona erdiğinde hacmin tekrardan yükselmesi beklenir.

 

 

 

 

Bayrak formasyonları genelde paralel, seyrek genişleyen kanallar içersinde ilerler.

Bayrak formasyonları oluşurken, orta vadeli trend çizgisinin kırılması, pek çok kez yanlış sinyaldir. Formasyon sona erip trend kaldığı yerden yola devam ettiğinde, yeni bir trend çizgisi çizilmelidir.

Düşüşte meydana gelen bayrak formasyonları da aynı fonksiyonu görür. Yükselen bayrak formasyonları, düşen bayrak formasyonlarına göre daha geniş kanalların içersinde ilerler ve prosedür hacmi genelde azalma değil, artma eğilimindedir.

Genellikle alçalan trend çizgileri kırıldığında analistler, gelişen kalıbın trend düzeltmesi mi, yoksa yeni bir trendin başlangıcı mı bulunduğu konusu ile ilgili tereddütte kalırlar. Bu tereddüdü giderecek net bir yanıt yoktur. Buna benzer kararsızlık hallerinde analist, teknik analizin başka araçlarını kullanarak bir pazar fikiri oluşturmalıdır.

Bayrak formasyonlarını, trend başlangıçlarından ayıran en mühim ipucu, trend kırılmasının sonrasında dar bir bayrak kanalının oluşması ve ikinci atağın, ilk atağa göre daha kısa kalmasıdır.

 

İki Formasyonun Benzer özellikleri

  • Her iki formasyonda piyasada sık görülür ve güvenilirliği yüksektir.
  • Genelde iki formasyonda yükselecek hacimle beraber grafikte derhal derhal düz bir hareketin neticesinde meydana çıkar.
  • Bayrak ve flama formasyonları koordinat olarak trendlerin ortalarında görülürler.
  • Hızlı düşüş ve yükselişlerde pazara soluk aldırma niteliğindedirler.
  • Oluşumların başlaması prosedür hacimlerini düşürür ve senet piyasada genellikle bir hafta ile üç hafta arası durgunluk yaşar.
  • Kırılmanın gelmesi ile beraber prosedür hacminin artması gözlenir ve trend yoluna devam eder.
  • Bayrak ve flama formasyonu düşüş trendlerinde görüldükleri takdirde oluşumları daha kısa sürmektedir.

Yorum Yap