Beklenen Ripple (XRP) Rallisi Başladı Mı?

Kripto paralar arasında projesiyle en güvenilir ve en çok yatırımcıya sahip olanlardan biri de Ripple'dir. 2018 yılı kripto paralar için pek iyi gelmemiş olsa da Ripple'nin geleceği için umutlar henüz tükenmiş değil. Ripple'de yeni ralli için geri sayım başladı mı?

0
485

Bildiğiniz gibi 2017 yılı Bitcoin ve diğer alt coinler için en güzel yıl oldu. Bu alt coinler arasında en çok kendinden söz ettiren ise Ripple oldu. Bir dönem neredeyse Bitcoin’den bile fazla konuşulur hale gelmişti. %3,216’lık bir ralli yapan Ripple’nin tüm ilgiyi üzerine çekmesi elbetteki gayet doğal.

Daha sonrasında ise 2018 yılına girdikten sonra Kripto para piyasasında yaşanan çöküş, aslında buna büyük bir düzeltme de diyebiliriz, en çok etkilenenlerden biri de Ripple oldu. Ripple bu süreçte dahi bir çok yeni uluslararası şirketle anlaşmalar yaptı. Şuanda piyasada spekülasyon olarak dolaşan bir kaç söylem duyuyoruz. Ripple’nin Amazon.com Inc ve Starbucks Corporation ile çalışmaya başlayabileceği söyleniyor. Gerçeklik payı yok diyemeyiz, her ne kadar spekülasyon olsa bile, Ripple’nin bu büyük Uluslararası şirketler ile de çalışabilecek potansiyele sahip olduğunu biliyoruz.

Rippleye karşı fiyatı yükselirken oluşan sempati sayesinde artan yatırımcıların bir çoğuda en yüksek seviyelerden alım yaparak ters köşede kaldığı bir gerçek. Piyasanın şu günlerde biraz yatay seyretmesi ve hafif yükseliş göstermesi Ripple’de yeni umutlara sebep oluyor. Yazımızın devamında Analist Patrick Brikin Ripple için yapmış olduğu teknik analiz ve yorumları okuyabilirsiniz.

2018 Ripple Teknik Analiz ve Yorum

Bu fiyat tablosu, Ripple fiyat rallisinin, dürtü dalgaları ve konsolidasyon dalgalarından oluşan bir boğa dalgası yapısı tarafından yaratıldığını göstermektedir.

Dürtü dalgaları yeşil renkle vurgulanır ve bir kripto para birimi daha yüksek fiyatlara doğru bir harekete geçtiğinde yükseliş eğiliminde sahneyi yakalarlar.

Konsolidasyon dalgaları mor renkle vurgulanır ve bir kripto para birimi ilerledikçe düzelttiğinde ve ilerledikçe yükselme eğiliminde sahneyi yakalarlar. Bu düzeltici fiyat eylemi, her bir yükseliş eğiliminin zorunlu bir parçasıdır, çünkü yeni bir ilerleyen dürtü dalgasının takip edebilmesi için gerekli temeli oluşturur.

Bu dalgalar bir eğilim yaratmak ve sürdürmek için birbirini dalgalı bir dalga yapısında beslerler.

Bu dalgalar, alt panelde bulunan hareketli ortalama yakınsama / uzaklaşma (MACD) göstergesi tarafından üretilen sinyallerle çakışır. Mevcut düşüş sinyali, bir konsolidasyon dalgasının şu anda geliştirme aşamasında olduğu fikrini desteklemektedir.

MACD, yükseliş veya düşüş momentumunun bir kripto para birimindeki fiyat hareketini etkileyip etkilemediğini ayırt etmek için bir sinyal hattının geçişini kullanan etkili bir trend-momentum göstergesidir. Yükseliş momentumu, bir kripto para biriminin daha yüksek fiyatlara yöneldiğini gösterirken, düşüş momentumu, bir kripto para biriminin daha düşük fiyatlara yönelik olduğunu ima eder.

Momentum çok güçlü bir kuvvettir çünkü bir kripto para birimi, geçerli momentum hareketi desteklemediği sürece her iki yönde de bir hareketi devam ettiremez.

MACD sinyal hatları şu anda, bir konsolidasyon dalgasının geliştirme aşamasında olduğu fikrini destekleyerek, bir düzeltme hala devam ediyor.

Bozuk MACD çaprazının önerdiği yankıları ortadan kaldırmak için, boğa MACD çaprazı gereklidir. Biri üretildiğinde, Ripple fiyatlarının daha yüksek fiyatlara doğru yönlendirildiği ve bir impuls dalgasıyla yeni bir ilerlemenin izleneceği anlamına gelecektir.

MACD göstergesi düşme eğiliminde kaldığı sürece, en düşük direnç yolu daha düşük fiyatlara yönlendirilecek ve aşağıdaki Dalgalanma fiyat çizelgesinde vurgulanan fiyat desteğinin seviyesini gözlemleyeceğim.

Bu XRP fiyat tablosu, gözlemlediğim fiyat desteğinin seviyesinin, önceki konsolidasyon dalgasını tanımlayan önceki bir fiyat direnci seviyesinde olduğunu göstermektedir.

Bu seviyeye bakmamın sebebi, fiyatın önceki seviyedeki fiyat direncine dönmesinin ve yukarıdan test edilmesinin çok yaygın olmasıdır. Bu fiyat hareketine bir backtest denir ve bu direncin, orijinal direnişin meşru olduğunu ve aynı zamanda bu seviyeyi yeni bir fiyat desteği seviyesinde oluşturduğunu güçlendirmeye hizmet eder.

Destek şu anda yaklaşık 0,25 dolar. Başarılı bir backtest, bir sıçrama tahtası gibi davranır, bu yüzden bu seviye test edildikten ve bekletildikten sonra, genellikle bir eğilim tersine dönüş izler. Böyle bir olay meydana gelirse, bu mevcut düzeltmede tabana damgasını vuracağına ve uygun sinyallerin izleneceğine inanıyorum, bu da Ripple fiyatlarının bir kez daha takdir edilmesine yol açtığını gösteriyor.

 

Yorum Yap