Bitcoin Madenciliği Kazancı ve Maliyeti Nedir?

0
161

Küresel ekonomik krizin en zirvede olduğu 2009 yılında, kuruluşundan bu yana, Bitcoin değeri inanılmaz seviyelere çıkmıştır. 2011 yılının Ocak ayında, bir bitcoin fiyatı 1.00 $ idi. Şu anda yaklaşık 6,780 dolar. Bu, dikkate değer bir kazançtır ve çoğu zaman kripto para uzmanlarının o anda tahmin edebileceklerinin çok daha üzerindedir.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin gibi kripto para birimleri için, madencilik, kazma, sondaj veya kayaları patlatma gibi fiziksel bir eylemi gerekmez. Bitcoin karmaşık bir kriptografik algoritma gerçekleştirilerek çıkarılır. Bu, karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için geliştirilmiş çok güçlü bir makine tarafından gerçekleştirilir.

Bu makinelere sahip olanlara madenciler denir. Karmaşık bir matematik problemi çözüldüğünde, bir blok oluşturulur. Bloklar diğer madenciler tarafından doğrulanır ve bir kez doğrulandıklarında, blockchain denen şeye eklenirler. Bu zincir her 10 dakikada bir eklenen yeni bir blok ile genişlemeye devam eder. Madenciler daha sonra ödül olarak bitcoin kazanırlar.

210 000 blok her üretildiğinde madenci için ödül %50 oranında azaltılır. Bunu başarmak ise ortalama dört yıl sürer. 2009 yılında blok ödülü 50 bitcoindi. Şu anda blok ödülü 12.5 bitcoin. 2020’de ödül sadece 6 bitcoin olacak. Bu, bitcoin madenciliğinin zaman geçtikçe daha da zorlaşmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Her bloğu oluşturmak için gereken bilgisayar gücü çok fazla elektrik tüketir. Bazı yerlerde, elektrik maliyeti yüksek olduğu için madenciler için dezavantaj olabilir.

Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe ve zorluk seviyesi arttıkça bu madenci makinalarının tükettiği elektrikte artmakta ve ek maliyet yükü getirmektedir. Daha önce, sadece bir dizüstü bilgisayar ile bitcoin çıkarmak mümkündü. Ancak, daha fazla kişinin madencilik işi yapmasıyla ve bitcoin zorluk seviyesinin artmasıyla birlikte özel makinalar geliştirildi ve maliyetler oldukça arttı. Bu sebeple büyük madencilik firmaları elektrik maliyetini düşürmek için daha soğuk ülkelerde tesis kurdular.

Bulut madenciliği

Mining cihazlarına yüksek miktarda para ödemek istemeyenler için diğer bir madencilik seçeneği de bulut madenciliğidir. Bulut madenciliğiyle, başkasının ağını kullanmak için para ödüyorsunuz ve bu da kârınızı önemli ölçüde azaltıyor. Bu yöntemi kullanmanın başlıca avantajı, elektrik kullanmanız veya bir makine satın almanız gerekmemesidir.

Bitcoin Madenciliği Kazancı ve Maliyeti 

Madencilik hesap makineleri hesaplamaları kolaylaştırdıkça, bitcoin madenciliği donanımının karlılığını hesaplamak için bir matematik dehası olmanıza gerek yoktur. Bu hesap makineleri, madencilere bir bitcoin madenciliği donanımından ne kadar kazanç sağlayabileceklerini bilmelerine yardımcı oluyor. Donanım, ücretler ve elektrik dahil olmak üzere tüm ilgili maliyetler düşünüldüğünde, en sağlıklı kazancı ve gideri gösterir.

Toplam hashrate , bitcoin fiyatı ve güç tüketimi, bir madenci karlılığını etkileyecek üç temel  faktördür.

Hashrate : Bir madenci karmaşık matematik problemini çözme hızıdır. Daha yüksek kar oranı, dijital madencilik ve alıcı bitcoin ödülü için daha fazla fırsat anlamına gelir. Bir matematik problemi her çözüldüğünde, bir sonraki problemin çözülmesi zorlaşır.

Oluşturulacak toplam bitcoin sayısı 21.000.000’dir. Bu rakama ulaştıktan sonra, bir daha asla madencilik yapılabilecek bir bitcoin olmayacaktır, çıkartılan toplam bitcoinlerle alım satım işlemlerine devam edilecektir, ancak blockchain’in kendisi büyümeye devam edecektir.

Madencilik Donanımı : Güçlü bir madencilik makinesi satın alarak başlamak isteyenler için en iyi seçenek, Antminer S9 madencilik cihazıdır. Yaklaşık 10-15 bin TL gibi bir maliyeti var. Antminer, bugün piyasadaki en enerji verimli madencilik donanımı olarak kabul edilir. Ancak bu, yaşadığınız yerdeki elektrik maliyetlerine bağlı olarak değişecektir.

Madencilik donanımınızdan ne kadar kazanç sağlayabileceğinizi öğrenmek için bir bitcoin madenciliği karlılık hesaplayıcısı kullanın. Siz değerli okurlarımıza bir kolaylık olması açısından örnek bir kazanç tablosunu aşağıda paylaşıyoruz.

Antminer S9 ne kadar kazandırıyor?

Bir Antminer S9 cihazının Üretim miktarı 13,5 Th/s olarak bilinmektedir. Hesaplamak gerekirse 17.02.2018 tarihi itibari ile kazancı aşağıda ki gibidir.

Yukarıdaki kazanç tablosunda görüldüğü gibi bu cihazın aylık kazancı şuanda maksimum 385 dolar civarındadır. Zorluk derecesi arttığı zaman gelir 331 dolara kadar düşecektir. Dolar 4,70 TL olarak kabul edersek şuanda 1809 TL elektrik gideri hariç kazancı bulunuyor. Elektrik tüketimi ise 1225 W olarak sitesinde belirtilmiş, bu da ortalama 600 TL gibi bir rakam demektir. Yani aylık kazancı şuanda 1209 TL. Zorluk derecesi arttığı zaman kazanç daha da düşecektir.

Aslında bakıldığında cihazın maliyetinin bu kadar yüksek olması madencilik yapmaktan insanı soğutabilir fakat uzun vadeli yatırım olarak düşünüldüğünde, bitcoin fiyatının yükselmesiyle kazancın da aynı oranda artacağını unutmamak gerekir.

Yorum Yap