Blog Yazarak Para Kazanmanın Püf Noktaları

7
801

İnternetten para kazanmanın etkili diğer bir yolu da blog yazmaktır. Boş vakitlerinizi ilgili olduğunuz bir alan üzerinde blog yazarak para kazanabilirsiniz. Bloglar, kişilerin bilgi, tecrübe ve fikirlerini diğer insanlarla paylaştığı sistemdir. Blog yazarak para kazanmak için öncelikle bir blog kurmanız gerekir. Blog sitesi nasıl kurulur ve etkili blog sitesi nasıl oluşturulur bunlarla ilgili sizlere bilgi vereceğiz. Blog yazarak para kazanma olayında en önemli detay ise sitenize giren ziyaretçi kadar kazanç oranlarınızın artıp azalmasıdır.

Blog kurulumuna gelmeden evvel blogunuzun hangi konuda-sektörde olacağını iyi seçmeniz gerekmektedir. Belli bir konu üzerine mi yoksa genel bir blog mu? Bunun kararını kendiniz en iyi şekilde düşünüp vermelisiniz ki daha sonradan içerik üretme sıkıntısı çekmeyesiniz.

Blog Nasıl Kurulur?

Blog geçmişi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, Dünya üzerinde 2,5 milyon üye sayısına sahip olan Blogger, online ilk blog servisi olma özelliğini taşıyor ve yıllar önce Google İnc. grubuna dahil edilmiştir. Günlük tıklanma sayısı yaklaşık 20 milyon olan Blogger, en çok tıklanan 10 web sitesi arasında yer almaktadır.

Bloggerde bir blog sitesi açmak için Google’da kendinize kişisel bir profil oluşturmalısınız ki bu zaten android kullanıcıların hepsinde vardır mecburi olarak üye olmuşlardır. Sonraki aşamada blogger.com sitesine Google hesabınız ile giriş yaparak dilerseniz saniyeler içinde blog oluşturmaya başlayabilirsiniz. Blogger sizi bu kısımda yönlendirecek ve rahatlıkla blogunuzu kendi başınıza kurabileceksiniz. Önemli ve teknik ayrıntıları ise googlede araştırarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Blog Sitesi Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

1. Farkındalık yaratmanız için özgün ve anlaşılır olmanız gerekiyor. Sitenizin sloganı, logosu ismi başkasından devşirme olmamalı tamamen size ait olmalı ki bir kaliteniz olsun.

2. Blogda yazacağınız yazılar tamamen size ait olmalı, yukardada bahsettiğimiz gibi özgün olmalı. Kendi üslubunuz ile insanları blogunuza çekmeyi başarmalısınız.

3. Yazacağınız yazılarda insanlara istediği bilgiyi en doğru ve sade şekilde vermeyi amaçlayın ve bilgi kirliliği yaratan sözcüklerden uzak durun. Uzun uzun gereksiz cümleler ile okuyucuyu yormadan yazılarınızı kaleme alın.

4. Eğer çeşitli kategoriye sahip bir blog açıyorsanız sürekli farklı konulardan yayınlar paylaşmanız, tekdüzelikten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. En iyi bildiğiniz konularda sınırsız yazabilme özgürlüğüne sahipsiniz; moda, yaşam, ekonomi, kariyer, sağlık, otomobil markaları gibi. Yeterince yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmanız halinde, haftada birkaç adet yazı yazmanız ya da yapılan yorumlara cevap vermeniz yeterli olacaktır. Çünkü artık Google sizi hafızasına almış demektir ki bu da para kazanma zamanı geldiğini gösterir.

Blog Yazarak Para Kazanma Yolları

blog-yazarak-para-kazanma

Blog yazarak para kazanabileceğiniz birçok seçenek ve yöntem bulunmaktadır, fakat en güvenilir, düzenli ve yüksek kazanç sağlayabileceğiniz 2 seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki satış ortaklığı diğeri ise Google Adsense’dir.

  • Blogunuzdan adsense reklamları ile para kazanmak

Google reklamları yayıncı hesabı dediğimiz adsense reklamlarını kullanarak para kazanmak en etkili yoldur diyebiliriz. İnternet ortamında en çok kullanılan reklam ağı tabi ki doğal olarak google reklamları olan adsense’dir. Bunun için adsenseye siteniz belli bir ziyaretçiye ulaştığında ve belli içerik olgunluğuna ulaştığında başvuru yapmanız gerekiyor. Onaylandıktan sonra adsense reklamlarını blogunuza ekleyerek tıklama başına para kazanmaya başlayacaksınız.

  • Satış ortağı olarak para kazanmak

En kolay anlamıyla Satış ortaklığı (affiliate pazarlama) ile para kazanmak, belli bir ürünün, firmanın ürününün veya hizmetinin pazarlama ve satışını yaparak bu satışlar üzerinden belirtilen oranda komisyon alınmasıdır. Ödeme düzeni satılan ürün başına göre esnek %lik oranlarla belirlenmektedir. Eğer sitenizde yer vereceğiniz ürün, direk kişiye aitse karınız daha fazla olacaktır, fakat aracı kişi ya da firmaların devreye girmesi paranın 2 yerine 3’e belki de 4’e bölünmesi haline gelir. Bu durumlarda kazancınız direk kişiyle çalışmaya nazaran daha düşük olabilir.

 

Bu bahsettiklerimizin dışında da farklı reklam seçenekleri mevcut, fakat biz en çok kullanılanları dikkate alarak bu yazıyı kaleme aldık. Sonraki yazılarımızda daha farklı kazanç yollarına değineceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

7 Yorum

  1. Oturarak evden para kazanmak artık eskisi kadar zor ve büyütülecek bir konu değil. Eğer gerçekten özgün içerikli bir web siteniz varsa zaten reklamlar ve gelen ziyaretçi size para kazandırıyor.

  2. Profesyonel bir blog sahibi içinde mükemmel bir rehber diyebilirim. Bu işte ne kadar profesyonel blog yazarı da olsak bazen önemli durumları göz önünde kaçırdığımız oluyor. Öğrenciler için ise ideal bir para kazanma kazanma fikri diyebilirim bence denemeye değer…

  3. kafanızda bir blog dünyası oluşturun, o dünya için her gün bir yazı yazın, gerçek olması gerekmez. blogunuz mutlaka bir yerlere gelecektir.

Yorum Yap