Borsa Mantığını Anlamak İçin Ne Yapmalı?

0
156

Para, yaşanılan çağın kesinlikle olmazsa olmazı ve özellikle yatırımcılar için borsada para oldukça güçlü konuşur. Borsa piyasasında kimi yatırımcıya karşı hoş konuşurken kimi yatırımcıya da tatsız konuşabiliyor. Borsanın tatsız konuştuğu, hoş olmayan durumlara sürüklediği biri olmamak için öncelikle “Borsa mantığını anlamak için ne yapmalı?” sorusuna net ve kapsayıcı cevaplar bulunması şarttır.

Başlangıç Olarak Ne Yapmalı?

Borsaya giriş yaparak işlem yapmak istiyorsanız, piyasanın mantığını kavramak için gerekli adımları kapsayıcı şekilde atmanız önemlidir. Borsa yapısı diğer piyasalara göre biraz daha karmaşık göründüğünden dolayı, birinci adımda piyasada kullanılan ve çoğu zaman borsaya yabancı kişilere oldukça yabancı gelen terimlerin anlamlarını öğrenmeniz gerekir. Borsa da tatsız durumlarla karşılaşmamak adına ikinci adımda internette var olan yerli-yabancı bilgi ve birikimlerden faydalanmalısınız. İşi ciddi şekilde ele almayı düşünen biriyseniz üçüncü adımda da bu konuda uzmanlarınca yazılmış olan kitapları mümkün olduğunca incelemelisiniz. Böylece belli bir deneyim düzeyine ulaşma fırsatı yakalamış olursunuz.

Borsa Mantığını Anlamak İçin Ne Yapmalı, Nelerden Faydalanmalı?

Yeterli deneyimler kazanabilmek için yukarıda belirtilen üç unsurun yanına dördüncü unsur olarak piyasada mevcut kurum/kuruluşların eğitim seminerlerine katılabilirsiniz. Alanında uzmanlaşmış ve SPK’nın (Sermaye Piyasası Kurulu) uygun kriterlerini taşıyan seminer konuşmacılarından oldukça faydalanmalısınız. Yapacağınız yatırımlarınızın olumlu sonuçlanması, yüzünüzün gülmesi için bu deneyimlerden sonra piyasa içinde daha farklı deneyimlerle kendinizi geliştirerek Borsada kazanan yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak borsa bir ticaret alanıdır ve bu ticarette kaybetmemek için yaşayacağınız bu deneyimlerle öngörülerinizi geliştirecek farklı yolları bulmak, iyi araştırmalar yapmak, ekonomi ve finans sektörlerini etkileyebilecek gündemi iyi takip etmek, sizi borsada yapacağınız yatırımlar sonucu daha avantajlı pozisyona getirir.

CEVAP VER