Borsa Nelerden Etkilenir?

0
88

Borsada fiyatlar arz ve talep ile belirlenir. Arz ve talebin tesirlendiği her hal borsa içindeki fiyatları tesirler. Bu sebeple borsa piyasasında yatırımlar gerçekleştirilirken bu tesir alanlarının araştırılması ve takip edilmesi yatırımcıların borsada kazançlı prosedürler yapmasını sağlar. Piyasada değerli evraklar başta olmak üzere, dövizler ve emtialarda prosedür görmektedir. Bu yatırım araçlarının her birinin yapılarına ait özellikler vardır. Bu özelliklerle beraber makro düzeyde yaşanan olaylardan da tesirlenirler. Önce yatırım araçlarına özgü halların tesirlerini ardından makro olayların tesirsi ile ilgili açıklamalar yapalım.

Piyasa ortamında yatırımınızı hisse senedi, tahvil, bono gibi dşayetli evraklar üstünde gerçekleştirecekseniz şayet şirket incelemesi yapmanız lüzumludir. Kıymetli evraklar; şirketlerin öncelikli olarak kendilerine gelir sağlamak hedefiyle halka arz ettikleri yatırım araçlarıdır. Şirkete ait hisseleri ya da borçları temsil ettiği amacıyla şirketin yaşadığı haller fiyatların tesirlenmesine namacıyla olur. Şirkete ait olan dşayetli evrakların bilhassa hisse senetlerinin fiyatlarının nerelere geleceğini kavramak amacıyla şirket ile ilgili incelemelere girmelisiniz. Öncelik ile şirketin işlemiş performansı ile ilgili dşayetlendirme yaparsınız. Şirketin işlemiş raporlarını dşayetlendirmelisiniz. Bu raporların oluşmasını gerçekleştiren yatırımlar neticesinde neler gerçekleşmiş bakmalısınız. Yaptıkları yatırımların piyasa amacıyladeki şayetine bakarak, hisselerinde bir artış gerçekleşip gerçekleşmediği konusu ile ilgili incelemeler yapmalısınız.

Şirketin henüz ki hali da gerektiğince önemlidir. Şirketin idare kadrosunun eğitim ve deneyimlerini araştırarak politikaları ile ilgili düşünce sahibi olmalısınız. Ardından şirket ortamında yaşanan problemler olup olmadığını, çalışanların düzeylerini ve şirkete katabilecekleri dşayetleri bilmeniz önemlidir. Bunların yanısıra şirketin yakın vakitli mali verilerini ve raporlarını inceleyerek yapacakları yatırımlar amacıyla lüzumlu koşulları sağlayabilecekler mi denetim etmelisiniz. Yapacağı yatırımlar neticesinde elde edecekleri çıktılar amacıyla piyasaın hazır olup olmadığı ve piyasa amacıyladeki dşayetinin ne olacağı konusu ile ilgili yorumlar yapmalısınız. Tüm bu incelemeler neticesinde şirketin değerinde artış bekleyip beklemediğinizi belirlemeli ve hisse fiyatlarına nasıl bir tesir gerçekletireceğini ön görü etmeye çalışmalısınız.

Dövizlere yatırım gerçeklştirmeyi planlıyorsanız burada mühim olan pariteleri meydana getiren ülkelerdir. Majör ve minör olarak meydana gelen paritelerde hangi ülkelerin para birimlerine yatırım yapıyorsanız, o ülkelerin yaşadığı bütün ilerlemeleri takip etmelisiniz. Ülkelerin sosyal ve ekonomik ilerlemeleri, politik ve ticari ilişkileri, merkez bankalarının tutumları ve açıklamaları gibi çoğu halun takipçisi olmalısınız. Bu hallerinde pariteler üzerindeki tesirlerini belirlemeye çalışırsınız.

Emtialar ortamından bir araca yatırım yapacaksınız burada fiziki özellikler ehemmiyet göstermektedir. Emtialar tarımsal ürünler, kıymetli madenler, hayvansal ürünler, kimyasallar, enerji kaynakları gibi çoğu kısmı içerisine alır. Bunların ortamında gerçekleştireceğiniz yatırımlarda üretim koşullarının ehemmiyeti büyüktür. Emtianın üretimini sağlayan şirketin yaşadığı her türlü değişimler fiyatları etkiler. Tarım aracı gibi emtialarda hava halu, ilim koşulları, kuraklık gibi tabiat olaylarından etkilenir. Emtia ürünlerinin tetkikini yapar iken fiziki etkilenme alanlarını bilmelisiniz.

Yatırım araçlarının ayrı ayrı etkilendiği haller yanısıra bütün hepsinin etkileyen haller vardır. Bunlarda küresel düzeyde gerçekleşen ilerlemelerdir. Küresel ilerlemeler bütün yatırım piyasalarını etkilemektedir. Öncelik ile global ekonominin yönelimini takip etmelisiniz. Bu sebeple ekonomiye yön veren bütün ülkeleri araştırmalısınız. Ülkeler ortamında ve aralarında gerçekleşen her hal ekonomik yönelime yol gösterir. Bu sebeple ülkelerin ortamında yaşanan sosyal ve siyasal ilerlemeler mühimdir.

Aynı vakitte bu ülkeler ortamında tespit edilen merkez bankalarının uyguladıkları politikalarda ekonominin yönelimini bulmasında katkı sağlamaktadır. Açıkladıkları faiz oranları, beklentileri gibi haller yatırımcılarda farklı yorumlamalara yol açar. Bununla beraber enflasyon, deflasyon, işsizlik, dış ticaret gibi ekonomik verilerde piyasalar ortamında dalgalanmalara sebep olur. Başka tarafından baktığımızda da savaşlar, natural afetler yaşanan felaketler insanları etkilediği amacıyla piyasalar ortamında de değişimlere yol açabilmektedir. Bütün bu halleri küresel bazda inceleyerek borsaya etkisi konusu ile ilgili yorumlar yapmalısınız.

İncelediğiniz ve takip ettiğiniz bilgileri analiz tekniklerinden asli analiz tekniğinde kullanabilirsiniz. Bu sayede de borsa fiyatlarının hangi yönde ilerleyeceğini ön görü eder ve işlemlerinize değer katarsınız. Temel analiz borsa fiyatlarının yönelimlerini ön görü etmede tek başına yeterli olmamaktadır. Bu sebeple teknik analiz yöntemlerini de kullanmanız gereklidir. Teknik analiz tekniği de borsa ortamında tespit edilen yatırım araçlarının işlemiş performansları üzerinden grafiklerini istikbal performansları tarafından yorumlanmasıdır. Temel ve teknik analiz yatırımlarınızda bir arada kullanarak, risklerinizi azaltacak girişimlerde de bulunduğunuzda, oluşturduğunuz pozisyonlarda daha başarılı olabilirsiniz. Borsa emirleri de risklerinizi azaltmak konusu ile ilgili yardımcı olacaktır. Bu sebeple analiz eğitimlerini almanız ve işlemlerinizde kullanmanız her vakit önerilir.

Yorum Yap