Borsa Yatırımcılarının En Çok Yaptığı Hatalar

İster deneyimli ister tecrübesiz bütün borsa yatırımcıları düştükleri birtakım problemlar bulunmaktadır.

0
135

İster deneyimli ister tecrübesiz bütün borsa yatırımcıları düştükleri birtakım problemlar bulunmaktadır. Yatırımcılar, her ne kadar hatasız prosedür yaptığı iddiasında olsa da bilhassa borsada prosedür yapan çoğu yatırımcının düştüğü birtakım problemlar bulunuyor.

İşte borsada bütün yatırımcıların yaptığı 3 hata:

Gereğinden çok bağlanmak

Borsada prosedür yapan en deneyimli yatırımcıların bile şahsi sebeplerden ötürü yakınlık hissettikleri birtakım şirketler bulunmaktadır. Bunun başlıca namacıylaleri şirketin yönetiliş biçimi, ürünleri ya da şirket felsefesi olabilir. Belirli hisse senetlerine tabiri caizse “aşık olmanın” getirdiği en büyük problem o payları elden çıkarmayı güçleştirmektedir. Mesela birtakım markaların bütün ürünlerini ölesiye savunanlarda bu hali görebilirsiniz.

Aynı şekilde belirli bir hisseye sevdikleri birinden miras kaldığı amacıyla gereğinden çok daha uzun vakit bağlı kalan yatırımcılar da olabilmektedir. Bu problem varlık yöneticilerini daha az etkiliyor olsa da kimi vakit dayanıklı yönetilen portföylere sahip deneyimli yatırımcılar dahi bundan muzdarip olabiliyor. Kimi incelemeler da bir hisseyi satmanın bir hisseyi almaktan daha zor olduğunu gösteriyor.

Bu haldan kurtulabilmek amacıyla yapılacak en doğru şey portföyünüzün yönetimiyle alakalı belirli kurallar koymak olabilir. Eğer bir hisse, piyasası sekteye uğratıyor ya da portföyünüzün değerini düşürüyorsa bu, o hissenin bundan sonra elden çıkarılması gerektiği manasına gelir. Genel olarak bütün paylar aynı kıstaslara göre değerlendirilmelidir. Bu yaklaşımda disiplin mutlak suretle şarttır.

Belki bir gün işler değişir

Hisse satmak başarılı bir yatırımın en zorlandığı kısım, zira hisse senedi sahipleri değerinin altında performans gösteren payları amacıyla “ya aniden hal değişir de yükselirse” diye düşünüyorlar. Hisseleri değer kaybettikten sonra satmak yerine en azından kayıplarını amorti edebileceklerini düşünüp payları elde tutmaya devam ediyorlar.

Bu yaklaşımda iki mühim hata söz konusu. Birincisi, o payların geri dönüş yapabileceği konusu ile alakalı hiçbir somut kanıtları yok. Yeterince yüksek performans göstermiş bir yatırım anca düşüşe geçebileceğini kanıtlar. Bazı yatırımlar beklenilen geri dönüşü yaparlar, birtakımları ise bunun amacıyla daha uzun vadeli bir bakış açısı isterler ancak yalnızca umudunuz var diye bir hisseye tutunmak yalnızca daha çok para kaybetmenize namacıyla olacaktır.

İkinci problem ise yatırımcıların payların yine yükselmesini beklerken daha çok umut vadeden ya da yüksek kazanç potansiyeli tespit edilen diğer şeylere yatırım yapmıyor olmalarıdır. Buna fırsat maliyeti dense de gerçekte elden kaçan büyük fırsat demek daha doğru olur. Yatırımcılar para kaybettiren paylare tutunmayı seçerken diğer yandan ne gibi fırsatlar kaçırıyor olduklarına çok ilgi etmelidirler. Portföylerini ve hedeflerini derli toplu olarak tarafsızca değerlendiren yatırımcılar bu hatalı aşaması atmaktan kurtulabilirler.

Plansız hareket etmek

Yatırım yapma ile alakalı şu şekilde bir söz bulunmaktadır “Alış-satışını planla, planını da sat.” Diğer bir deyişle, yatırımcılar belirli bir menkul değere bir lira dahi yatırmadan evvelce bu hisseyi ne amacıyla aldıkları, ne kadarlık bir kar elde etmeyi hedefledikleri ve ne kadarlık bir kayıpta hisseden vazgeçeceklerini belirlemelidirler. Hisseyi aldıktan sonra oluşturulan plana sadık kalmak çok mühimdir. Hisse senedi ticaretinde başarılı olan yatırımcıların planlarına sıksık sadık kaldıklarına tanık oluyoruz.

Ayrıca oluşturulan plana sadık kalmak proses vakitsince büyük ihtimalle yaşanacak fiyat dalgalanmalarına karşı da psikolojik olarak yatırımcıları korumamaktadır. Bunun altında yatan mesaj ise deneyimli yatırımcıların bile yatırımlarına duygusal olarak bağlanabileceğidir. Başlarken bir alım-satım planı gerçekleştirme yatırımcıya baştan sonra kadar uyması gereken bir kurallar bütünü sağlar.

Kaynak; anapara.com

Yorum Yap