Borsada Fincan – Kulp Formasyonu (Cup With Handle) Nedir?

0
3491

Çok seyrek oluşan, fakat belirleme edildiğinde çok ciddi kazançlar gerçekleştiren devam formasyonlarından biri de fincan-kulp formasyonudur.

Fincan-kulp formasyonunda grafik üstünde bir fincan ve fincanın kısa kulpuna benzer bir görüntü oluşur. Bir yükseliş trendi içersinde yaşanan düzeltmenin sonrasında U-dönüşü ile tekrardan tepeye kadar bir yükseliş gelir ve yükseliş önceki tepe seviyesinde satışla karşılaşır. Fakat bu satış o kadar zayıftır ki, fiyatı ciddi oranlarda aşağıya itemez ve bayrak/flama, ya da takoz/kama görüntüsünde bir “kulp” oluşur.

Kısa vadeli bu düzeltmenin üst bandının kırılması, aynı vakitte yatay direncin de kısa vakitte kırılacağının sinyalini verir.

Fincan-kulp formasyonunda pek çok vakit geri dönüş çabası bile olmaz, fiyat süratli bir şekilde dirençten uzaklaşır ve ilk ciddi düzeltmeyi yapana kadar yükselişe devam eder.

Aşağıda fincan – kulp formasyonuna örnek bazı grafikler yer almaktadır. Bu grafiklerden daha iyi kavrayabilmek adına faydalanabilirsiniz. Fakat unutmayınız ki çok nadir de olsa borsada teknik bozulmalarla karşılaşılabiliyor. Yani bir teknik formasyon oluşurken bunun gerçekleşme ihtimali kesinlikle yüzde yüz değildir. Ülkedeki siyasi belirsizlikler, savaş, terör vb dış etkenler malumunuzdur ki ülke ekonomisine ve eşzamanlı olarak borsaya etki edip tüm teknikleri altüst edebilmektedir. Yatırımlarınızı temel analiz, teknik analiz ile yapınız ve her yatırımın bir risk içerdiğini unutmayınız.

Yorum Yap