Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan para kazanmak için öncelikle bir hisse senedi yatırım hesabı açtırılır. Bu hesap, şahsen banka şubelerine veya aracı kurumlara başvurmak suretiyle açtırılır.

0
298

Borsadan para kazanmak için öncelikle bir hisse senedi yatırım hesabı açtırılır. Bu hesap, şahsen banka şubelerine veya aracı kurumlara başvurmak suretiyle açtırılır.

 Borsada işlem yapmak

Hisse senedi yatırım hesabı açtırıldıktan sonra hisse senedi alım talimatı vermek gerekir. Bu talimat; telefonla müşteri temsilcisi aranarak, internet yoluyla talimat verilerek, mobil bankacılık yoluyla işlem yapılarak veya şahsen şubeye/aracı kuruma başvurularak verilir.

 Borsadan para kazanmak

Öncelikle borsa ile ilgili terimler hakkında bilgi sahibi olmak, ekonomi piyasasını ve şirketleri takip etmek gerekir. Borsada işlemler, hisse senedi alım satımı ile yapılır. Borsada sermayesi belli oranlarda halka arz edilen şirketlerin hisse senetleri işlem görmektedir. Bu hisse senetleri lot diye tabir edilen fiyatlar üzerinden alınıp satılmaktadır. Bu fiyatların güncel halleri hafta içi her gün (resmi tatil gününe denk gelen günler hariç) televizyondan, internetten, hisse senedi hesabının bulunduğu kurumdan veya mobil telefon uygulamalarından öğrenilebilir. Yatırım yapılmak istenen meblağ, öğrenilen bir lot fiyatına bölünmek suretiyle kaç lot alınacağı tespit edilir ve tespit edilen lot miktarı kadar hisse senedi alım talimatı verilir.

 Hisse senedi seçiminin yapılması

Halka açık şirket bilgileri; internetten hisse senedi piyasası hakkında bilgi veren siteler aracılığıyla, mobil uygulamalarda bulunan hisse senedi programları aracılığıyla, yatırım hesabı açtırılan kurumun teknik bültenleri aracılığıyla, gazetelerin ekonomi sayfalarında verilen bilgiler aracılığıyla veya ekonomi dergilerinde verilen bilgiler aracılığıyla edinilir.

Bu bilgiler; şirketin yapısı, faaliyetleri, mali tabloları, sermayesi, yatırımları, hedefleri, dönemsel ve yıllık kar oranları, şirketin halka arz edilen oranı gibi bilgilerden oluşmaktadır.

Borsadan nasıl para kazanılır?” sorusunun cevabı ise borsa için hesap açtırmak, belirtilen bilgi alma platformları aracılığıyla şirket bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak, yatırım yapılacak tutarı belirlemek, satış yapmak için bir fiyat hedefi koymak ve hedefe ulaşıldığında alınan hisse senetlerinin satışını yapmaktır.

Yorum Yap