Borsaya Girdiği İlk Günde %3900 Yükselen Coin: BitcoiNote (BTCN)

0
181

Kripto para dünyası her geçen gün zenginleşmeye devam ediyor. Bitcoin çıktıktan bir kaç yıl sonra altcoin çeşidi çoğalmaya başlamıştı ve 2017 yılı itibariyle tam manasıyla bir altcoin çılgınlığı baş gösterdiğini gördük. Şuan da toplam altcoin sayısı 1780 küsur civarındadır. Tabi bunların bir çoğu çöp denebilecek seviyelerde…

Kimi altcoin borsaya girdikten sonra, borsaya giriş fiyatının oldukça altına inip yatırımcılarını zarara sokmakta kimisi ise borsaya giriş fiyatını katlayarak kısa süre içinde yatırımcısına olağanüstü kar ettirmektedir. Bu yazımızda kısaca bunlara örnek bir altcoinden bahsedeceğiz.

Bu altcoinin adı BitcoiNote (BTCN)‘dir. Şuan sadece Crex24 ve Stocks.Exchange borsalarında listeleniyor. Bu borsalar işlem hacmi oldukça düşük borsalardır. Ortalama bu borsalardan birinin toplam günlük işlem hacmi 350 Bin Dolar seviyesindedir. BitcoiNote (BTCN) Stock.Exchange borsasına girdiğinde BTC bazında fiyatı 0,00000059 BTC seviyesindeydi. Bir gün içinde 0,00002342 BTC ‘ye kadar yükseldi. Bu yükseliş 39 katına kadar yükselmesi anlamına gelir yani %3900 oranında bir yükseliş. İnanılmaz derecede cezbedici geldiğinin farkındayım fakat iş sandığınız kadar iştah açıcı değil.

Alıcı ve satıcının eşit seviyede olmadığı borsalarda bu tarz yükselişlerin görülmesinin sebebini kısaca özetlemeye çalışalım. İşlem hacmi düşük olan bir coin’de birisi biraz yüklü alım yaptığında fiyat otomatikmen katlarca yükselebilmektedir. %3000 veya %5000’de çıkabilir fakat o fiyatlardan alıcı bulmak zordur. Yani elinizde coin var ve fiyatı %3000 arttıysa ve o fiyattan alıcı yoksa büyük ihtimal elinizdeki coinleri satmak isteseniz dahi alıcı olmadığından dolayı satamayacaksınız.

BitcoiNote‘de durum bundan ibarettir. Anlık olarak onlarca kat artmasının ardından yüksekten alıcı olmadığı için aynı hızda geri inmiştir. Ara ara aynı şekilde yükselip düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bu yazıyı yazmamızın amacı aslında bilmeyenleri bu konuda bilinçlendirmektir. Bu yükselişler bir anda cezbedici gelebilir ve parasını bu tarz coin’lere yatırmayı düşünenler olabilir. Bu hataya düşülmemelidir.

BTCN, Miniable coin olduğundan dolayı üretileceği maximum adet sınırı yoktur. Üreten yani mining yapan herkes BTCN batmadığı sürece üretim yapabilir. Şu an toplam piyasa değeri 259.111 USD’dır ve birim fiyatı 0,027977 USD’dır. 

Yorum Yap