Borsaya Nasıl Giriş Yapılır

0
186

Borsa en basit ifadeyle menkul kıymetlerin alınıp satıldığı bir piyasa organizasyonudur. Çoğu insan ne gibi aşamalardan geçerek borsada aktif olarak rol oynayabileceği konusunda bilgi sahibi değildir. Borsa ile ilgilenmek isteyen herkes gerekli işlemleri yaptıktan sonra borsaya girebilir.

 Borsaya Giriş İçin Olmazsa Olmazınız Bir Yatırım Hesabı Açtırmak

 

Borsaya giriş yapabilmeniz için finansal şirketlerde bir yatırım hesabına sahip olmanız gerekir. Genellikle hizmetlerine ve çalışmalarına aşina olduğunuz bankalar tercih edilir. Bankanız aracılığıyla bu işlemi ATM ve şubeler üzerinden halledebileceğiniz gibi telefon bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki bankaların haricinde yatırım hesabı açtırmanızı sağlayacak aracı kurumlar da mevcut. Resmi prosedürleri yerine getirmek için imzalamanız gereken evrakları da tamamladıktan sonra ortalama 1-3 gün içerisinde hesabınız aktif hale gelecektir. Bu süreci atlattıktan sonra artık bir yatırım hesabı sahibi olursunuz. Böylece borsaya giriş yapmış olduğunuz için hesabınız üzerinden dilediğiniz işlemleri gerçekleştirebilir, hisse senedi alıp satabilirsiniz.

 Hesabı Açtırdınız, Ya Sonra?

 

İlk etapta borsa ve yatırım hesabınızın kullanımı hakkında bilgi sahibi değilseniz ‘Hesabıma ne kadar para yatırmalıyım?’, ‘Alt limit nedir?’ gibi sorular aklınıza takılabilir. Ancak yatırdığınız miktarın önemi yoktur. Şöyle ki; kendinize koyduğunuz hedefler doğrultusunda bu rakamı belirleyecek olan da siz oluyorsunuz. Para yatırdıktan sonra fon alıp satma işlemine hak kazanmış oluyorsunuz.

 

Borsa dendiğinde ilk akla gelen hisse senetleri olsa da bunun dışındaki bono, repo, altın, gümüş, petrol, Euro gibi yatırım araçlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu noktada ne yapmak istediğinize, ne kadar para kazanmak istediğinize ve ne kadar risk alabileceğinize karar vermelisiniz. Ya uzman olduğunuz iş alanını etkileyecek bir seçim yapmak ya da sadece küçük birikimlerinizi arttırmak için şansınızı değerlendirebileceğiniz bir seçim yapmak tamamen sizin kontrolünüzdedir. Kararınızı verdikten sonra internet üzerinden yatırım işleminizi başlatıp yine aynı şekilde internet üzerinden anlık olarak takip edebileceğinizi unutmayın.

 Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

-Kendinizi psikolojik olarak ihtimallere ve süreçlere hazırladıktan sonra aktif bir şekilde piyasayı ve şirketlerin hareketlerini takip etmeye özen göstermelisiniz.

 

-Aracı kurumunuzun yasal ve güvenli olduğundan emin olmalısınız. Bu kurumları Borsa İstanbul ya da Sermaye Piyasası Kurulu üzerinden araştırarak öğrenebilirsiniz.

 

-Hangi yatırım aracıyla ve ne miktarda işlem yapacağınıza karar vermelisiniz. Karşı karşıya olduğunuz riskleri mantık süzgecinizden geçirmelisiniz.

 

-İnternetin çağımızda yaygın kullanılmasının verdiği kolaylıklar sayesinde borsa seanslarında vakit kaybetmeden borsa verilerini canlı olarak internet üzerinden aktif olarak takip edebilirsiniz.

 

-Uzmanların uyarılarını göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

 

-Herhangi bir bilgi sahibi olmadığınız sektörlerde araştırma yapmadan yatırım yapmamalısınız.

 

-Başka insanların yönlendirmeleriyle hareket etmemelisiniz. Borsadaki rehberinizin her şeyden önce kendi strateji ve hedefleriniz olduğunu ve deneyimlerinizin sizi daha sağlam yönlendirebileceğini unutmamalısınız.

 

Yorum Yap