Borsaya Ne Kadar Yatırım Yapılmalıdır?

0
239

Borsa herkesin her gün duyduğu, okuduğu ve hemen hemen her kesimden insanın az çok bir bilgisi olduğu mecradır. Borsa insanların birçoğuna karmaşık geldiği için insanlar borsadan uzak durur. İnsanlara karmaşık gelir çünkü bir bilgisi yoktur.

Yatırım yapılacak birçok yatırım aracı günümüzde mevcut, borsada bunlardan bir tanesidir.

 Borsada neye göre yatırım yapılmakta?

Paranız var ve işletmek paranıza para kazandırmak istiyorsanız borsada iyi bir analiz ve hisse araştırmaları yaparak yatırım yapabilirsiniz. Borsadan para kazanmak göründüğü gibi kolay değildir. Mevcut borsada olan hisselerin değerlerini, geçmişte ki ( beş yıllık, on yıllık) verilerini araştırmak lazımdır. Güncel halinde neler oluyor bilgi sahibi olmak lazımdır. Borsada ki şirketlerin ilerisi için yapacakları hamlelerden haberdar olmak ve hisse alırken kendinize pozisyon belirlemeniz gerekmektedir.

 Borsaya ne kadar yatırım yapılmalıdır?

Elinizde ki parayı miktarını da göz önüne alarak bölmek gerekir. İlk defa borsada yatırım yapacak birisi için özellikle bütün parasını bir hisse senedine yatırması büyük risktir. Belli analizler vardır. Takip edilir ve bilgiler toplanır. Zaman’a ve güncel olaylara göre kazandıran hisseler değişecektir. Güncel takip ile borsadaki veriler incelenmelidir. Örneğin paranızı beşe böldünüz. Borsada uzun vadede son 10 yıldır kazandıran bir hisse buldunuz. Araştırmalarınızı ve analizlerinizi yaptıktan sonra geri getiri olacağını görürseniz paranızın bir kısmını bu hisse senedine bağlayabilirsiniz. Kalan paranızla tekrardan çalışmalarınızı devam ettirir ve size geri kar getirecek, kazandıracak hisse senetlerini bulursunuz. Bütün hisse senetlerinin ortalama bir getirisini alıp denge sağlar ve kazanmaya başlarsınız. Eğer uzun vadeli bir yatırımcı iseniz paranız borsada doğru bir yatırımla %60 ile %200 arası artışlarla değer kazanabilir.

Bilgi için son beş yılda en çok kazandıran hisse senetlerinin karlılık oranlarına bakabilirsiniz.

Yorum Yap