Borsaya Niçin Yatırım Yapılır?

Elinizde değerlendirmek istediğiniz belli bir miktar var ve siz az ya da çok bu birikimi değerlendirmek istiyorsunuz. Borsaya niçin yatırım yapılır? Sorusunun cevabı burada saklı.

0
171

Elinizde değerlendirmek istediğiniz belli bir miktar var ve siz az ya da çok bu birikimi değerlendirmek istiyorsunuz. Borsaya niçin yatırım yapılır? Sorusunun cevabı burada saklı.

Günümüzde yatırım yapılabilecek birçok ürün mevcut. Bunlardan bir tanesi de borsa. Borsada alıcılar ve satıcılar hisse fiyatlarına göre alım satım yaparlar. Burada fiyatı oluşturan da yatırımcının kendisidir. Eğer bir malın değeri 1 liraysa siz bunun uygun bir fiyat olduğunu düşünüyorsanız malı 1 liradan alır istediğiniz fiyata yükseldiğinde de alıcı bulabilirseniz satar kâr edersiniz. Dolayısıyla borsa yapmanın en temel sebebi para kazanabilmektir. Yatırımınızı doğru hisselere yaptığınız takdirde de buradan para kazanmanız mümkün.

Kazancı artırabilmek için dikkat edilmesi gereken nokta ise alım yapacağınız kâğıdın değeri. Kimi yatırımcı değerleri daha hızlı artan azalan kâğıtları tercih ederken daha temkinli yatırımcılar marka değeri daha yüksek şirketleri tercih edebilir. Spekülatif hisse senetlerine en güzel örneklerden biri spor kulüplerinin hisseleridir. Genelde kulüpler hakkında önemli transfer gelişmeleri olduğunda, bir organizasyonda gerçekleşen olası bir şampiyonlukta ya da gerçekleşen önemli ortaklıklarda yatırımcıların ilgilerini çeker ve piyasada hareketlilik yaratır. Kazancın yüksek olduğu gibi yaşanabilecek zararlarında fazla olabileceği hiçbir zaman gözden kaçmamalıdır.

Fazla risk almak istemeyen bir yatırımcı iseniz daha garantici hisselere yönelebilirsiniz. Yatırımınızı biraz daha uzun vadeye yayarak daha makul kazançlar sağlamanız olası olabilir. Aynı oranda terste kaldığınızda da yaşayabileceğiniz zararlar sizin için daha az korkutucu olur.

Bütün bunlar kendi uzmanlık alanınızın dışındaysa eğer, mutlaka profesyonel bir kurumdan destek almanızda fayda var. Portföyünüzü daha doğru ve daha verimli nasıl kullanabilirsiniz bunun üzerine sağlıklı değerlendirmeler alabilirsiniz. Borsa belli bir tecrübe gerektirir bunu da yaşayarak görürsünüz. Fakat adımınızı ne kadar doğru atarsanız borsa sizin için o kadar kazançlı bir alan olur.

CEVAP VER