Borsaya Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

0
59

Borsadaki birtakım paylar sığ ve toparlanma faaliyetlerini nerdeyse aylar süresince tamamlayacak haldedir. Bunun sebebi prosedür hacimlerinin zayıflığı sebebi ile spekülatörler fiyatlar yeteri kadar ucuz olmasına karşın akıllarındaki lot rakamlarına şimdilik yakalayamamış olmalarıdır. Hal bu tür olunca destek noktalarının altına sarkması ve bir oran panik havasının oluşturulması spekülatörlerin işine gelebilir. Fibonacci %127 noktası ilk destek olup buradan reaksiyon gelebilir ancak sizin stop noktanız en çok %5 risk alacak şekilde oluşturulmalı. Hesabınızı dikkatli yapın.

Alış Satış Nerede Yapılır?

BIST doğrulusunda lisans ile yetkilendirilmiş detaylı kurumlar bulunmaktadır ve sizin araştırmanız gereken alış ve satış prosedürlerinizdeki komisyon oranlarının ne kadar olduğudur. Minimum prosedür koşulu var mı? Çeşitli bedava araçları sunuluyor mu?

Özel programlar amacıyla en az ne kadar prosedür hacmi oluşturmanız lüzumlu gibi hususları araştırmalısınız. Ancak en muhimi alış ve satış prosedürlerindeki komisyon miktarıdır. İşlemleri ilettikten sonra aracı kurum doğrulusunda BIST’e talimatınız ulaşır ve siz alış emri vermişseniz aynı fiyat üzerinden satış talimat veren varsa prosedür gerçekleşir. Mesela 500 dolar alış emri verdiniz ve size 400 lot sattılar. 100 lot alış emriniz beklemede kalır ve yine bu fiyattan satış gerçekleşirse toplamda 500 lot almış olursunuz

Borsadaki Acemi Yatırımcılara Tavsiyeler

Siz spekülatör değilsiniz ve pazara yön verme oranınız son derece düşüktür. O durumda serüven aramanıza katiyen lüzum yoktur. Birkaç gün artan paylarden uzak durun ve düşüş kat etmesine izin verin. Bırakın geri çekilsin fiyat ucuzlasın tek yapmanız lüzumen destek noktalarının belirlenmesi. Yüksek kar amacıniz varsa ve biraz da sabırlıysanız önerimiz muhakkak aylık, haftalık gibi grafiklerde fibonacci çalışmaları yapmanız yönündedir. Bu zor bir şey değildir. Mesela 1.00 en düşük fiyata sahip bir hisse var. 10.00 TL rakamını gördü ve %0.00 grafiğin doruk noktasında olacak şekilde çizimi tamamlayın. %23.6, %38.2 seviyelerine gelince muhakkak derhal almayın. Bu oluşturulan en bariz yanlışlardan bir tanesidir.

Günlük grafiklerde mum formasyonlarında alış ağırlığını görebileceğiniz yapıların oluşmasını bekleyebilirsiniz. Derinlik lisansınız varsa işlemlerin büyüklüğünü takip edin, senet para giriş-çıkış civarlarına bakın ve birtakım indikatörleri sinyal üretmesi amacıyla kesinlikle kullanın. RSI 30’un üstüne çıkması bir alış sinyalidir ancak tek başına yetersizdir. Mesela 50 günlük dinamik ortalamaya grafikler tutunmuş ise bunun altına sarkıyor mu? Sonraki amacı neresi burayı geçemiyorsa geri dönüşünde güç topluyor mu ilgi edin.

Eğitimlerinizi Artırın

Spekülatörlerin sermayesi varsa sizin de bilgi birikiminiz olmalı. Endeks ile birlikte kısa sürede artan birtakım paylar bulunmaktadır ve XU030 kodu ile anılırlar. Piyasaya yön veren paylar diyebiliriz. Usd\Try kuru gerilerken endekste yukarıya yönlü işlemler yüksek hacimle yapılıyor ise belki bu fırsatlar arasında gezinmek hoşunuza gidebilir. Her senet size ideal olmayabilir ve her fırsatta işleme dahil olmayın. Hatalarınız oluyorsa ve zararla sonuçlanıyorsa sebebini aklınıza not edin ve karlı işlemlerin sebebini aratarak yalnızca bu yönde işlemler arayın. Emin olun sorunları azalttıkça karlı miktarlar, zararları çoğu ile telafi edecektir.

Yorum Yap