Burun Tıkanıklığı Sorununa Bir Günde Veda Ettiren Burun Tıkanıklığı Ameliyatı

0
139

Burun etleri nefes alıp verme sırasında alınan havanın nemlenmesi, ısıtılması gibi gibi görevleri vardır. Ancak bu görevler genişleme ya da küçülme sebebi ile bazı durumlarda rahat nefes almayı engellemeye başlar ve bu durum gittikçe artar ve sıkıntı büyümeye başlar. Burun tıkanıklığı çok sık görülen bir durumdur. Sadece ağızdan nefes alma nedeniyle ağız kuruluğu, uyku sorunları, tat ve koku alma bozuklukları başlar. Sonrasında boğaz yolu enfeksiyonları, horlamalar, yüksek tansiyon, ses kısıklığı gibi sorunlara sahne olur. Bu sebeple bu tıkanıklık durumunun ana sebebi üzerinde tedavi edilmesi önem taşır. Burun Tıkanıklığı sebepleri arasında yapısal nedenler gelebilir ki bu bir kaza sonucu oluşabilecek durumdan kaynaklı olabilir ya da yeni doğan bir bebekte doğum esnasında burun zedelenmesinden kaynaklı olabilir. Enfeksiyon sebepli tıkanıklık durumları ise çok sık yaşanan durumlardır. Sinüs enfeksiyonları sırasında hastada devamlı tıkanıklık durumu yaşanır. Alerjisi olan hastalarda da bu hal fazlasıyla yaşanır. Alerjen madde ile karşı karşıya kalındığında anında bağışıklık sistemi tepki verir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığı eğer yapısal nedenler kaynaklı artık nefes almak kesinlikle söz konusu değilse tek çözüm cerrahidir. Alerji nedenli ise o maddeden uzak durmak yeterli olacaktır. Burun eti kaynaklı bir tıkanıklık yaşanıyorsa ilaç tedavisi uygulanır yeterli gelmediği durumlarda cerrahi operasyon gereklidir. Çocuklarda yaşanılan burun tıkanıklığının başlıca sebebi geniz eti büyümesidir. Genelde bu durum 2 yaş sonrasında ortaya çıkar. Diğer sebepler arasında alerjik durumlar, sinüzit sayılabilir. Çocuk geceleri uyurken bu tıkanıklık durumu artar ve rahatsız edici hale gelir.

Hava Kirliliği Ve Sigara Dumanı Faktörü

Temiz olmayan her ortam, sigaralı alan burun tıkanıklığına sebebiyet verir. Özellikle ameliyat olan bir hastanın sigara içmeye devam etmesi demek burun tıkanmasının yenilenmesi demektir. Bu işlemi olan herkese sigara içilmemesi özellikle tavsiye edilir.

Burun tıkanıklığı tedavi edilmeyen durumlarda solunumun 20-30 sn durması demek olan uyku apnesine bile sebebiyet verebilir. Daha ileriki seviyelerde yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara gebedir. Burun tıkanıklığı akciğer kalp gibi organlara da zarar verme olasılığı taşır. Mutlaka tedavi edilmelidir. Özellikle 3 günden fazla süren ateş durumları, burun akıntısının yeşil ya da kanlı olması risk altında olunduğunun ciddi belirtileridir. Burun tıkanıklığı ameliyatı için sorunların bir bir tespit edilmesi önem taşır. İşlem sonrasında ani sıcaklık değişmelerinden uzak durulmalıdır, okyanus suyu gibi nemlendirici ürünler rahatlatıcıdır. Burnun sümkürülerek temizlenmesi yerine bu ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Burun tıkanıklığı çok yaşanan bir sorun olduğundan bunun sebebiyetlerinin araştırılması, bilgi alınması açısından veya doğrudan hizmet almak açısından www.buruntikanikligi.net adresine başvurabilirsiniz.

Burun Ameliyatı İle Beklentiye Cevap Alabilir Misiniz?

Burun tıkanıklığı ameliyatı ilaç tedavisi ile düzelme açısından cevap vermeyen durumlarda başvurulan yöntemdir. Burada amaç burnun işleyişini koruyarak etkin ve kalıcı bir sonuç elde edilebilmesidir. Bu işlem burun-sinüs uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Kıkırdak eğriliği, burun eti büyümesi, müzmin sinüs sorunları, geniz eti büyümesi gibi sebepler burun tıkanıklığına neden olduğundan çözüm cerrahidir. Burun tıkanıklığı ameliyatı ile birlikte gerekirse burun estetiği de yapılabilir. Burun etlerine yönelik yapılan cerrahilerde etlerin küçültülmesi yöntemi ile sıkıntı giderilmeye çalışılır. Bu aşamada en çok radyofrekans yöntemi kullanılır. Burun tıkanıklığı ameliyatı yaklaşık 10 dk süren iyi bir lokal anestezi ile mümkün olan bir işlemdir. Hastalar böylelikle işlem sonrasında günlük hayatlarına devam edebilirler. Bu işlemde kanama, tampon gibi durumlar sözkonusu olmadığı için en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Üstelik elde edilen başarı da kayda değerdir.

Yorum Yap