Çalışmayan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

0
246

Bankalar müşteri ihtiyacını gözeterek kendi yapısında oluşturmuş oldukları kredileri kullandırmaktadır. Banka’nın kullandırdığı bu kredilerle alakalı müşteriler kendilerine en ideal ödeme planının bulunduğu krediyi seçerek banka vasıtasıyla müracaat yaparlar. Banka, müşterisine kredi kullandırırken bireyi gelir haline göre analiz eder ve kendini emniyet altına alabilmek ister. Bankaların kredi çekecek olan müşterilerde aradığı ilk koşul; bireyin çalıştığının delili olan son 6 aylık sigorta primi belgesidir. Kişinin aylık gelir srandardı de ideal bulunduğu durumda bankalardan kredi çekebilmektedir.

Çalışmayan / İşsiz olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar çalışmayan ve geliri bulunmayan müşterileri amacıyla kredilerini bir kaç koşul koşarak kullandırmaktadır. Müşteride aranan ilk koşul çalışmadığı durumda kendi üstüne tapusu tespit edilen mülklerin kira gelirlerine bağlı olarak talep edecek bulunduğu kredileri bu kira gelirleri seviyesine göre kredi kullandırabilir. Çalışmayanlar birisi kredi çekebilir mi sorusuna verilecek ilk yanıt bu özelliği taşıyan banka müşterileri amacıyla kullanılır.

Bankalar kredi sicili temiz olan birini kefil göstermek koşulıyla da belirli bir limite kadar müşterilerine kredi kullandırabilmektedir. Aylık geliri olmayan biri kredi notu yüksek olan birini kefil göstererek bankanın belirleyeceği limit tarafında kredi kullandırabilmektedir.

Çalışmayanlar kredi çekebilir mi sorusunun cevabına son muhattap olan banka müşterileri ise, çalışmış bulunduğu banka ile ilişkilerini (otomatik fatura ödeme talimatı ve derli toplu para aktarımı yapan vadeli mevduat hesabının getirisi tespit edilen) iyi tutan şahıslara de ufak miktarlarda kredi ürünü kullandırmaktadır.

Yorum Yap