CPM ve CPC Reklam Nedir?

1
485

Webmasterler’ın en çok tercih ettiği ve sitelerinde kullandığı reklam türleri olarak bilinirler. Ve talep’ten doğan gereklilik ile birlikte piyasada en çok bulunan reklam firmaları CPM ve CPC reklam türü hizmeti sunan firmalardır. Şimdi gelelim CPM ve CPC reklam türlerinin ne anlama geldiklerini anlatmaya;

CPM Reklam Nedir?

İngilizce Cost Per Mille kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Bu reklam türü 1000 tekil gösterim başına ücretlendirme mantığıyla çalışmaktadır. Yani yayınladığınız bir CPM reklam türünden 1000 gösterim başına xx TL kazanırsınız.

CPC Reklam Nedir?

İngilizce Cost Per Click  kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Türkçesi Tıklama bazında maliyet anlamına gelmektedir. Bu reklam türünde sitenize bir firmanın CPC reklamını eklediğinizde, bu reklamlara tıklanma başına reklamveren size belirttiği oranda ücret öderler.

Burada size vereceğimiz tavsiye; Eğer gösterim bazlı reklamlardan (CPM) para kazanmak istiyorsanız. Her sayfada açılan ve ziyaretçiyi sıkıp siteden çıkmasına sebep olacak reklamları kullanmayınız. Günde bir kez açılan reklam veya 5 saatte bir kez açılan reklam şeklinde reklam gösterimi yapınız, böylece ziyaretçileriniz sıkılmayacak ve sitenizde kalma oranı daha çok olacaktır.

1 yorum

Yorum Yap