Devlet Destekli Konut Kredisi

Günümüzde ev kiralarının, özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde ne kadar arttığını biliyoruz. İnsanlar artık kiraya o kadar para ödemektense, kira gibi taksit ödeyerek en azından bir ev sahibi olmayı istiyor. Devlet destekli konut kredisi, şartları yerine getirenlere 15.000 TL ye kadar hibe verilebilecek.

0
415

Evleneceklere çeyiz parası, girişimcilere, yeni iş kuracaklara faizsiz kredi ve hibe projelerinden sonra yeni bir hizmet daha devreye sokuldu; konut kredisi. Günümüzde ev kiralarının, özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde ne kadar arttığını biliyoruz. İnsanlar artık kiraya o kadar para ödemektense, kira gibi taksit ödeyerek en azından bir ev sahibi olmayı istiyor.  Devlet destekli konut kredisi, şartları yerine getirenlere 15.000 TL ye kadar hibe verilebilecek.

Devlet destekli konut kredisi almak için öncelikle Türkiye vatandaşı olmak ve üzerinde herhangi bir konut kaydı olmaması gerekmektedir. 18 yaş altındakiler de ebeveynlerinin açacağı hesaplar ile bu destekten faydalanabilir. Bunun için ilgili bankalarda hesap açtırıp düzenli olarak en az 3 yıl, en fazla 5 boyunca para yatırmak gerekiyor. Bu hesaplara ayda en az 250 TL, en fazla 2.500 TL yatırılması gerekmektedir.

Konut kredisi alabilmek için açılan hesaplara yukarıda belirttiğimiz minimum ve maximum yatırılması gereken miktar dışında, tek defaya mahsus olmak üzere 30.000 TL yatırılabilir. Devlet destekli konut kredisinden faydalanmak için hesapta en az 75.000 TL biriktirilmesi gerekmektedir. 75.000 TL biriktirilen bir hesap devletten %20 (15.000 TL) destek alabilecek.

Devlet konut kredisi desteği almak isteyen, hesapları 3 ila 5 yıl arasında aktif olan şahısların alabileceği miktarlar aşağıdaki gibidir;

. 36-47 ay boyunca her ay düzenli hesaba para yatırmış kişiler hesapta biriken tutarın %15’ini alabilecekler. Fakat devletin ödediği rakam 13.000 TL’den fazla olmayacaktır.

. 48-59 ay boyunca her ay düzenli hesaba para yatırmış kişiler hesapta biriken tutarın %18’ini alabilecekler. Fakat devletin ödediği rakam 14.000 TL’den fazla olmayacaktır.

.60 ay ve üzeri her ay düzenli ödeme yapmış kişiler ise hesapta biriktirilen paranın %20’sini alabileceklerdir. Ve burda da devletin ödediği en fazla 15.000 TL’den çok olmayacaktır.

Devlet destekli konut kredisi Aile Bakanlığını bütçesinden karşılanacaktır. Devlet konut kredisinden faydalanılacak konutun,yani almak istediğiniz konutun, bankaların konut kredisi verirken aradığı tüm şartlara uygun olması gerekmektedir. Sizde konut kredisinden faydalanmak istiyorsanız istediğiniz bir bankaya danışıp ayrıntılı bilgi alabilir ve kendinize hesap açtırabilirsiniz.

Yorum Yap