Dijital Pazarlama ile Nasıl Gelirim Artar?

Dijital pazarlama, internetteki farklı kanallar ve metodlar yardımıyla elektronik ortamda büyüme stratejilerinin tamamına denir.

1
203

Dijital pazarlama, internetteki farklı kanallar ve metodlar yardımıyla elektronik ortamda büyüme stratejilerinin tamamına denir.

Dijital pazarlama içerisinde seo, adwords, sosyal medya gibi birçok kanalı bulundurması sebebiyle çok geniş çaplı bir sistemdir. Mobil cihazların gelişimi ve internete erişimin kolaylaşması sayesinde artık firmaların internette bulunmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak sadece fiziksel olarak bulunmak yeterli değildir. Alternatifin bu kadar çok olduğu, bir sıra yükselmenin binlerce dolar demek olduğu, %10 indirimin dahi sayısız müşteri demek olduğu bir alanda fiziki olarak bulunmak asla yeterli değildir.

Dijital Pazarlama Çalışmaları

                Dijital pazarlama güçlü analizler ve iyi planlama ile başarıya ulaşabilmektedir. Bu süreçte, seo çalışmaları, blog ile kullanıcıya bilgi verme, sosyal medya çalışmalarının yanı sıra viral çalışmalar da ilgi görmektedir. Bu sürecin iyi yönetilmesi ve firmaların bu konuda aceleci davranmaması önemlidir. Ortalama rekabete sahip bir sektörde bile 6-12 ay arasında net ve iyi sonuçlar alınabilmektedir. Bu süreçte en önemli olan şeyler müşterilerin firmayı tanıması, alışkanlıklarını değiştirmesi ve en önemlisi de google’ın sizi tanımasıdır. Bunlar da 1-2 ay gibi kısa sürede olabilecek şeyler değillerdir. Bu sürecin yönetiminde kimi firmalar kendi departmanlarını kurmayı tercih ederken kimi firmalar da Seo Sözlük ve Q5 Digital gibi alanında uzman ajansları tercih etmelidirler.

Dijital Pazarlama Ajansı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

                Dijital pazarlama ajansı seçilirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken sektördeki tecrübesidir. Firmanızın internet işlemlerini 1-2 yıllık tecrübeli kişilere bırakmak beklenmedik sonuçlar doğurabilir. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken ise referanslar. Özellikle büyük firmalarla çalışmış firmalar tercih edilmelidir. Fiyat konusunda cebinize biraz dokunabilir ancak sürecin sonunda memnun olarak ayrılmak önemlidir.  Süreç hakkında detaylı bilgi edinmek için seo bloglarını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Son olarak adwords hesaplarınızı 100 liraya yönetiriz, seo işlemlerini 50 liraya yaparız tarzındaki işlemlerden kaçınmanızı öneriyoruz. Her ne kadar ucuz görünse de spamlar, yanlış yönetimler, hesapsız ve plansız ilerlemeler sonucunda işlem tamamen site sahibinin zararına olacaktır. Bu tarz işlemler banlanma ve sıra kaybı gibi sonuçlar doğurmaktadır. Kimi firmalar da bu işlemleri bütçeden kısmak adına kendileri yapmaya çalışmaktadır ancak bunun sonucunda verimsiz ve zaman ayrılmamış işler çıkmaktadır. Bu nedenle işin profesyonellerinden yardım almak önemlidir.

 

1 yorum

  1. Yine paylaşımı yapılacak içeriklerle karşımızdasınız hocam. Uzun zamandır merak ettiğim bu konu için de size ayrı teşekkürlerimi sunarım..

Yorum Yap