Doğru Kazanç Nasıl Elde Edilir?

Yatırım yapmak basit bir iş değildir. Paramı en iyi nerede değerlendirebilirim ya da doğru kazanç nasıl elde edilir? Derseniz önce piyasa araştırması yapmanız gerekir.

0
279

Yatırım yapmak basit bir iş değildir. Paramı en iyi nerede değerlendirebilirim ya da doğru kazanç nasıl elde edilir? Derseniz önce piyasa araştırması yapmanız gerekir.

Paranın tamamını tek bir yatırım aracına değil de riski bölerek farklı alanlara yatırdığınızda kazancı da bölmüş olmanıza rağmen yaşayabilecek muhtemel kayıpları da bölmüş olursunuz. Örnek olarak döviz size yılda yüzde 20 kazandırıp borsa yüzde 10 kayıp yaşatmışsa siz toplamda kazançlısınız anlamına gelir. Ancak bunları yapmayıp paranızı boşta bırakırsanız 1 yılsonunda ortalama yüzde 10 enflasyon olan bir ülkede 1 yılın sonunda paranızın miktarı aynı kalsa da alım gücü yüzde 10 oranında azalmış olur. Dolayısıyla farklı yatırım ürünlerini araştırıp elinizdeki birikimi farklı şekillerde değerlendirme imkânınız olur.

Bankanızda ki finansal danışmanınız bu konuda size yardımcı olabilir. Riski çok düşük oranlarda, prim getirisi de aynı oranda olan likit fonlar tercih edilebilir. Ya da yıllık bazda paranızı mevduat hesabında değerlendirebilirsiniz. Bankaların yıllık faiz oranları ortalama yüzde 11 civarında olabiliyor. Daha fazla mevduat toplamak isteyen bankalarda bu oranların biraz daha üstünde faiz oranları bulmak mümkün.

Yine farklı yatırım türlerinden biri döviz ya da açılan altın hesapları olabiliyor. Döviz uzun yıllardır ülkemizde prim yapan araçlardan biri. Yakın zamana kadar yapılan büyük anlaşmalar genelde dolar ya da Euro bazında gerçekleşiyordu ancak ne var ki son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan ciddi dalgalanmalar insanları Türk lirasına çevirmeye başladı. Yine de yılbaşından bu yana yüzde 8 oranında değerlenen döviz yatırım anlamında halen cazibesini koruyabiliyor.

Bir diğer alternatif ise altın hesapları. Yastık altında tuttuğunuz altınlarınızı bankalar 24 ayar altın değeri karşılığında haftanın belli günlerinde şubelerinde alıp size bunun gram bazında kaydı değerini yansıtabiliyor. Saklama maliyeti olmadan gram bazında altın yatırımı da bir diğer cazip yatırım aracı.

Yorum Yap