Dolar Ne Olur? 2018 Sonu Dolar Tahminleri

0
201

Amerikan Doları Türk Lirası karşısında sürekli değer kazanmaya devam ediyor. Son olarak dün gece Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li rahip Brunson için ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı haberi dolar fiyatını 5 TL üzerine taşıdı. Doların 5 TL üzerine çıkmasıyla tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

Dolar fiyatının son 4 yıldır sürekli olarak yükselmesinin tabiki bir çok iç ve dış sebepleri var. Gezi olayları, 15 Temmuz Darbe girişimi, Suriye iç savaşı, üretim yapmanın aksine daha çok tüketim toplumu olmamız, tüm paranın inşaat sektörüne-betona harcanmasıyla diğer önemli sektörlerin boş bırakılmasıyla ve daha bir çok böyle olumsuz sebebe bağlı olarak bu durum izah edilebilir.

Hal böyleyken dolar fiyatlarının yükselmesi vatandaşların, TL ile para kazanan tüm yurttaşların cebini direk ve dolaylı olarak yakmaktadır. Doların %5 artması ile cebe yansıyan zamlar %10-15’i bulabilmektedir. Bu yüzden insanlar veya birikimi olan insanlar diyelim biz buna, TL cinsinden parası varsa değer kaybetmemesi için altın, döviz alıyor veya vadeli mevduat hesabına koyuyor. Doların da sürekli olarak yükselmesi insanların kendi ekonomilerine olan güvenlerinin kaybolmasına ve dolar alımına yönlendirmektedir.

5 TL üzerine çıksa bile dolar almayı tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. En çok sorulan sorular şöyle; “Dolar Ne Olur?“, “Yıl Sonu Dolar Kaç TL olur?” ..vb.

Bu soruya ortalama bir cevap verecek olursak, ekonomistlerin ve analizcilerin tahminlerine bakılırsa dolar sene sonuna kadar 5,30 – 5,47 TL fiyatına ulaşabilir. Tabi 2018 dışında gelecek yıllar için de oldukça ilginç tahminlerde bulunan analizciler var. Örneğin 2022-2025 arasında 18 TL. Tabi bu kadar uzun vadeli bir analizin sağlıklı olduğu belirsizdir. O tarihe kadar çok şeyler değişebilir. Lehimize veya aleyhimize.

Dolar ne olur net olarak bunu kestirmek zor olsa da, üretime odaklanıp kendi içimizde ekonomimizi güçlendirmek için bir an önce çalışmalara başlamazsak doların çıkması veya euro’nun çıkması gayet doğal olur. Türkiye’nin her bakımdan zengin olan kaynakları, coğrafi konumun sağladığı avantajları vs. düşününce ekonomik olarak zayıf kalmamız oldukça üzücüdür. Umarım bir an önce üretime odaklanıp kendi kaynaklarımızla bir şeyler yaparız, ancak o zaman doların yükselişi engellenebilir ve kendi paramız değer kazanır.

Yorum Yap