Döviz Yorumları; Dolar ve Euro 30 Mayıs 2017

Aracı kurumların uzmanları tarafından hazırlanan döviz yorumlarından önemli alıntıları bu yazımızda yer almaktadır. Dolar kaç TL olur? Euro kaç TL olur? gibi sorulara cevap arayanlar için uzman yorumlarını okuyabilir ve ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

0
82

Tacirler Yatırım Dolar Yorumu – 30 Mayıs 2017

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yaparak önemli mesajlar verdi. Draghi, büyüme görünümünde aşağı yönlü risklerin azaldığını ancak Euro Bölgesi’nin halen daha genişlemeci koşullara ihtiyacı olduğunu söyledi. Draghi’nin açıklamalarının ardından sert bir şekilde değer kaybeden euro, dolar endeksinin 97,70 seviyesi üzerini test etmesine ve USDTRY paritesinin 3,5750 seviyesi üzerine yerleşmesine neden oldu. Küresel risk iştahındaki gerileme ve dolar endeksindeki toparlanmanın yanı sıra, petrol fiyatlarındaki gerilemenin devam ediyor olması da gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor.

USDTRY paritesinin bu sabah saatleri itibariyle 3,5750 seviyesi üzerinde hareket etmekte olduğunu görüyoruz. Bu noktada kurun 3,5750 seviyesi üzerinde tutunmasını ve 3,60 seviyesine doğru yükselişini sürdürmesi beklenebilir. Bugün ABD’den gelecek olan kişisel tüketim ve gelir verileri yakından takip ediliyor olacak. Cuma günü ise ABD’den gelecek olan istihdam verileri Fed toplantısı öncesi kurdaki kısa vadeli gidişat açısından oldukça önemli olacak.

Yurt içi piyasalardaki veri akışı oldukça önemli olacak, zira bu hafta içerisinde kabine revizyonunun açıklanması beklenmekte. Kurdaki güncel teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 3,5770 seviyesinden işlem görmekte olan USDTRY paritesinde 3,58 seviyesi direnç, 3,5701 seviyesi ise destek konumunda. 3,58 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 3,59, 3,5701 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 3,5606.

İntegral Yatırım USD/TRY Yorumu – 30 Mayıs 2017

Dolar / TL paritesi bu sabah 3.58 seviyelerinde seyrini koruyor. Parite forex piyasalarında yaklaşık yedi gündür 3.55-3.58 aralığında oldukça sığ bir bölgede dalgalanırken, yaklaşık 21 gündür ise 3.53-3.62 arasında daha geniş bölgede dalgalanıyor. Dolar endeksinde beş gün önce gördüğü 96.80 seviyesinden başlayan güçlenme hafif bir şekilde 97.60 seviyesine gelmiş durumda. Ancak bu güçlenmenin GOÜ para birimleri üzerinde bir etki yarattığını söylemek zor. Dün AK Parti MKYK’sında yeni ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz olurken, içeride piyasalar tepkisiz karşıladı. Bugün içeride AKP grup toplantısında Cumhurbaşkanın konuşması takip edilecek. ABD kanadında ise çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi Fed’in yakından izlediği bir veri olması nedeni ile önemli.

Teknik Analiz: USDTRY paritesini 3.52-3.62 aralığında yatay ve yönsüz olarak izlemeyi sürdürüyoruz. Daha dar aralıkta 3.55-3.58 aralığında izliyoruz. Teknik olarak yeni bir görünüm mevcut değil.

Destekler: 3.55 /3.53 / 3.52
Dirençler: 3.58 / 3.62 / 3.64

Ahlatcı Yatırım Özgecan Özdemir USD/TRY Yorumu – 30 Mayıs 2017

ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle sınırlı fiyat hareketliliği içerisinde olduğunu gördüğümüz USDTRY kurunda 3,57 seviyesi üzeri fiyatlar korunmakta. Dolar’ın haftaya bir miktar geri çekilme ile başlaması kurun aşağı yönlü potansiyelinde ana etken olarak karşımıza çıkıyor. Bugün Fed’in kararlarını alırken oldukça önemsediği Kişisel Tüketim Harcamaları endeksi takip edilecek.

USDTRY kuruna teknik olarak baktığımızda, fiyatların 14 periyotluk üssel ortalaması üzerine yerleştiği görülüyor. Geri çekilmelerin 3,5630 desteği altına sarkması durumunda düşüşler bir miktar derinleşebilir. Bir süredir yukarı yönlü atakların zayıf kaldığı kurda 3,5850 direncinin geçilmesiyle ise yeni bir yükseliş isteği gündeme gelebilir.

Deniz Yatırım USD/TRY Yorumu – 30 Mayıs 2017

Geçtiğimiz hafta yatay hareketlerin görüldüğü USDTRY’de teknik göstergeler aşırı satım bölgesinden toparlanmaya işaret ediyor. Yukarı yönlü hareketlerin görülmesi durumunda 50 günlük üssel ortalamasının geçtiği 3.6012 seviyesi en yakın direnç noktası olarak gündeme gelebilir.

Satış baskısında ise geçen hafta görülen en düşük seviye olan 3.5383 seviyesi Mayıs ayında görülen en düşük seviye olan 3.5194 öncesindeki destek noktası olarak gündeme gelebilir.

Yorum Yap