Döviz Yorumları; Dolar ve Euro 8 Mayıs 2017

Aracı kurumların uzmanları tarafından hazırlanan döviz yorumlarından önemli alıntıları bu yazımızda yer almaktadır. Dolar kaç TL olur? Euro kaç TL olur? gibi sorulara cevap arayanlar için uzman yorumlarını okuyabilir ve ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

0
80

Işık FX Dolar Yorumu – 8 Mayıs 2017

Piyasalar açısından son derece hareketli bir haftayı geride bıraktık. Yurtiçinden açıklanan enflasyon rakamı, Fed’in gerçekleştirdiği Mayıs ayı toplantısı ve yine ABD cephesinden Nisan ayı istihdam raporunu takip ettik. Gelişmeler paritedeki yakalanılan hızlı düşüşün bir nebze önüne geçerken dolar endeksi kritik bölgedeki hareketliliğini korudu. Fiyatlama önümüzdeki günlerde biraz daha dolar endeksine paralel bir görünüme kavuşabilir. Yurtiçi piyasalar açısından sakin bir hafta bizleri bekliyor olacak. Eğer endeks yeni bir yükselişe başlangıç yaparsa kurda da benzer şekilde bir toparlanma görülebilir.

Takip ettiğimiz önemli seviye ise 3.57. Geçtiğimiz günlerde buradan dönüş gelmişti. Eğer fiyatlama bu kez bu seviyeyi geçecek olursa 3.60 seviyesinin testi gecikmeyebilir. Geri çekilmelerde ise 3.51 – 3.52 aralığı son derece kuvvetli bir destek bölgesine işaret ediyor. Yeni günde ise Fed üyelerinden Bullard ve Mester’in açıklamaları piyasaların odağında olacak. Üyelerin Haziran ayı ihtimallerini değerlendirmeleri volatiliteyi artırabilir.

AHL Forex Dolar Yorumu – 8 Mayıs 2017

Tarım Dışı İstihdam verisi sonrasında Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Macron isminin çıkmasıyla bir miktar değer kaybeden Euro para birimi nedeniyle kurda aşağı yönlü hareketlerin devam ettiğini görüyoruz. Özellikle S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümü hakkında herhangi bir değişikliğe gitmemesi ile 3,52 seviyesi üzerindeki görünümün korunuyor olması paritedeki düşüşlerin sınırlı kalmasına yol açıyor.

Bugün TL varlıkları açısından oldukça önemli olan Sanayi Üretimi verisi takip edilecek.

Kuru teknik olarak inceleyecek olursak, 4 saatlik grafikte 50 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında fiyatlanan kurda 3,5440 ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Aksi senaryoda olası kısa vadeli satış ihtimalinde 3,52 desteği göz ardı edilmemelidir.

İntegral Yatırım USD/TRY Yorumu – 8 Mayıs 2017

Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Türk Lirası ABD Doları karşısında ay başından bu yana %1’e yakın değerleniyor. Küresel piyasalarda, ABD Dolarındaki sakin seyir gelişmekte olan ülke piyasalarına doğru fon girişlerini desteklediği gibi TL’nin pozitif nemalanmasına yardımcı oluyor. Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit etti. S&P, Türkiye’nin yabancı cinsinden kredi notunu “BB”, yerli para cinsinden notunu “BB+” seviyesinde teyit ederken, ülkenin not görünümünü ise “Negatif” olarak bildirdi. Açıklanan kararın, Türk Varlıkları üzerinde büyük bir hareket yarattığını söylemek zor. Global piyasalardaki ılımlı seyir bugün USD/TL üzerinde de etkisini hissettirebilir. Bu nedenle, USD/TL yukarı yönlü hareketlerinde zorlanabilir. Veri takvimi açısından, bu sabah Türkiye’den sanayi üretimi rakamları takip edilecek. ABD’de ise Fed üyesi Mester konuşması bulunuyor.

Teknik analiz açısından ele alırsak, USD/TL’de 3.55 seviyesini direnç noktası olarak takip etmeye devam ediyoruz. Kur, bu seviyenin üzerine yerleşmeyi başarırsa yükselişini sürdürmek isteyebilir ve 3.55-3.58 aralığına doğru ivmelenme izleyebiliriz. Buna karşın, geri çekilmelerin devamı durumunda 3.53 bölgesi kritik olabilir bu destek noktasının altına doğru hamlesi yeniden 3.52 seviyesine doğru uzamasına neden olabilir.

Dirençler: 3.57 / 3.58 / 3.59
Destekler: 3.53 / 3.52 / 3.5110

Deniz Yatırım USD/TRY Yorumu – 8 Mayıs 2017

Fransa seçimlerinin ardından Global piyasalarda Dolar’da zayıf seyir dikkat çekiyor. Buna paralel USDTRY’de satış baskısı görülüyor. Satış baskısının devamı durumunda geçtiğimiz hafta gördüğü en düşük seviye olan 3.5194 seviyesi 3.5000 psikolojik seviyesi öncesindeki destek noktasını oluşturuyor. Teknik göstergeler aşırı satım bölgesinden toparlanmaya işaret ederken olası yükselişlerde Şubat ayında görülen en düşük seviye olan 3.5555 seviyesi 100 günlük üssel ortalaması olan 3.5990 öncesindeki direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Şeker Yatırım USD/TRY Yorumu – 8 Mayıs 2017

ABD istihdam verilerinin ardından Cuma günü 3.5413 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL kurunun yeni haftaya 3.54 aşağısında başladığı görülmektedir. 3.5285’den destek alarak yükselmeye başlaması durumunda kurda 3.5470 ve 3.5635 direnç noktaları takip edilebilir. 3.5285’in aşağısında tutunması ise kurda 3.5180 desteğini gündeme getirebilir.

Tacirler Yatırım USD/TRY Yorumu – 8 Mayıs 2017

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü sert satış baskılarına maruz kalan petrol fiyatları, dolar endeksindeki gerileme ve üretim kısıntısının uzatılacağı yönelik açıklamaların etkisiyle birlikte kayıplarının bir kısmını geri aldı. Bununla birlikte brent petrol 50$ seviyesinin üzerine çıkarken, ham petrol ise 46$’ın üzerine yükseldi. Ancak, petroldeki kısa vadeli düşüş trendinin sürmesi ile birlikte, ABD’de artan petrol stoklarının ve petrol fiyatını yükseltme çabalarının etkili olmayacağına yönelik endişelerin risk iştahı ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratabileceğini düşünmekteyiz.

TCMB’nin sıkı duruşuna rağmen; dolar endeksindeki gerilemenin hız kaybetmesi, petrol fiyatlarındaki sert satış baskısı ve MSCI GOÜ kur endeksindeki yorgunluk belirtileri kurdaki 3,55 seviyesi altındaki seyrin istikrar kazanmasına engel olabilir. Ayrıca, hatırlayacağımız üzere TCMB, Ocak ayında ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredi vadesinde ödenmesi kaydıyla, geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine imkân tanımış ve geçerli kurun 2 Ocak 2017’deki seviyenin, yani 3,53 seviyesinin olacağını belirtmişti. Söz konusu imkân Mayıs ayı sonuna kadar verilmişti. Dolayısıyla kurun 3,53 seviyesinin altına inmesi ihracatçıların geri ödemelerini dolar olarak yapmasını daha mantıklı hale getireceğinden, dövize olan talebi artıracak bir etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlara ek olarak, DTH’ndaki (Döviz Tevdiat Hesabı) tırmanışın devam ettiği görülüyor. Hesaplamalarımıza göre, 21 – 28 Nisan haftasında yurt içi yerleşiklerin DTH’nda 3,8 milyar dolarlık (parite etkisinden arındırılmış) önemli bir artış yaşanmış durumda. Bununla birlikte Ocak ortasından bu yana DTH’nda görülen artış toplamda 17,5 milyar dolara ulaşmış durumda. DTH’ndaki bu artışın bir kısmı, yatırımcısına yüksek faiz avantajı sağlayan swaplı mevduattan kaynaklanıyor olabilir. Ancak, TL’deki değer kazancının direkt olarak döviz talebini artırdığını ve özellikle de 21 – 28 Nisan haftasından görülen DTH artışının büyük ölçüde döviz talebinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Bununla birlikte, USDTRY paritesinin 3,55 seviyesi altında hareketin kalıcı olmayacağına yönelik beklentimizi sürdürüyoruz.

Kurdaki güncel teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 3,5337 seviyesinden işlem görmekte olan USDTRY paritesinde 3,5430 seviyesi direnç, 3,5296 seviyesi ise destek konumunda. 3,5430 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 3,5500, 3,5296 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 3,5191.

Kapital FX USD/TRY Yorumu – 8 Mayıs 2017

Kurun 3,57 seviyesine kadar yükselmesinin ardından hem hafta kapanışı / yeni hafta açılışında ilave olumsuzluk yaratacak bir gelişme olmaması (S&P’nin notları teyit etmesi, Fransa seçimlerinden piyasanın istediğinin çıkması gibi) TRY adına da olumlu olmuştur. Piyasa fonlamasının %11,96’ya yükselmesi TRY adına bir direnç oluşturuyor. Konjonktürel fiyat hareketi eğilimleri ise hafta içinde USD lehine olabileceğinden kurda yukarı yönlü baskının artmasını bekleyebiliriz.

 

CEVAP VER