Dünyanın En Çok Para Kazanan Meslekleri

0
258

Dünya üstünde bir çok sayıda meslek dalı meydana çıkmıştır. Bugünkü aleminde ise para kazanmanın ehemmiyeti artmıştır . Gerçi para kazanmanın ehemmiyeti her vakit çokydı ancak , bugünümüzde bu ehemmiyet çok daha çok olmuştur. Giderek de mühim bir duruma gelmektedir . Durum bu tür iken hepimiz para kazanmak amacıyla eğitilir ve vaktimizi bu yönde harcarız .

Çocukluktan itibaren , etrafımızdakileri anlamaya başlayınca paranın ehemmiyetini anlamaya başlarız . Çevremizdekiler sıksık paradan bahsederler , kim ne kadar kazanıyor? Kim ne meslekle uğraşıp ne kadar gelir elde ediyor? Kim daha varlıklı? Kim ev sahibi olmuş? Kim kirada? gibi konuşmalara etrafımızda sıksık konuşmaktadır. Biz ise o yaşlarda oyunlarla ve günümüzü gün etmekle meşgul oluyoruz. Bilmiyoruz ki gelecekte bizde bu konulardan mesul olacağız ve bu konuşmaları yapacağız.

Türkiye’de eğitim sistemi bizi meslek dallarına itmektedir. Güzel bir meslek sahibi olup yaşamımızı kazanmamız , güzel ve refah bir yaşam yaşamamız öğretilir. Genelde her bireyin çocukluk hayali , hekim olmaktır. Bazıları avukat olmayı da seçer bunun sebebi en tanınmış , en saygın ve en çok para kazanan meslekler bu mesleklerdir.

Bugünküde hala daha bu hal devam etmektedir . Ancak biraz da olsa ticaretin ehemmiyeti anlaşılmış ve lüzum İnternet lüzumse ticaret tarafına yönelimler artmıştır .

Konumuz meslek dallarının en çok kazananları olmasından , en çok para kazanan meslekleri sizlere tanıtmaya çalışacağız . Sizlere yardımcı olabilmek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz . Desteklerinizi bekliyoruz . Hayırlı günler bol kazançlar dileriz .

Profesör

Profesörler üniversitelerde daha iyi bir eğitim olsun diye uğraşan , inceleyen ve toplumu geliştirmeye çalışan şahıslardir. Profesör olma süreci biraz uzun olsa da bu prosese değer karşılıkları kazanmanızı sağlar. Maaşı gayet iyi olmakla birlikte saygınlığı da bir hayli yüksektir . Yıllık ortalama gelirleri 70.000 $ dır . Bu genel bir rakam olmakla birlikte değişkenlikler de göstermiştir.

Profesörler çok bilgi sahibi , iyi yetişmiş toplum amacıyla bulunmaz bir kaynaktır . Yetiştireceği öğrencilerin kaliteleri tamamiyle olmasa da onlara bağlıdır . Geleceğin profesörlerini yani geleceğe yön veren isimleri onlar belirlemekte , onlar eğitmektedir . Bu yüzden çok ama çok mühim , mübarek bir meslektir . Çok okuyup , çok bilen aynı vakitte da çok gezen ve çok gören şahıslardir . Sürekli seminerler amacıyla vatan dışına ya da vatan içersinde ki bölgelere giderler . Bu yüzden toplumun ve dünyanın yapısını en iyi bilen meslek dallarından bir tanesidir .

Konuşma Patoloğu

Konuşma patoloğu çok tanınan bir meslek değildir . Ancak ehemmiyeti çok büyüktür . Neden mi? Çünkü etkileşim problemlerini çözüyorlar.

Bugünküde İnternet sektörünün inanılmaz gelişmesiyle birlikte bu yöne eğilim artmıştır. Gerek ufak yaşlarda lüzumse orta yaşlarda bu yöne olan yönelim artmıştır .Çocukların oyun başında , gençlerin hem oyun hemde para kazanmak amacıyla bilgisayar başında oturmaları her geride bıraktığımız gün artmıştır . Yetişkinlerin ise lüzum işleri gereği , lüzumse başka yönlerden bilgisayar başında geçirdikleri saatler yükselmektedir .

Durum bu iken herkes sürenin bilgisayar başında geçirmektedir . İletişimleri ise bilgisayar üstünden ya da telefondan yapmaktadırlar. Peki bu sıhhatli ? Hayır . İşte burada dehemmiyete konuşma patalokları girmekte ve ellerinden geldiği kadar bu meseleye bir deva aramaktadırlar .

Her yaşa hitap eden bu meslek dalı , çocukluktan başlayıp her bireyin birbiriyle iyi etkileşim kurmasını amaçlamaktadır . İleri yaştakiler amacıyla ise daha değişik uygulamalar yapıp ellerinden geldikleri kadar onları da bu hususta geliştirmektedirler .

Çok lüzumsinim bir meslek dalı olmasından kazançları da bu yönde artmaktadır . Yıllık ortalama 75.000 $ kazanmaktadırlar .

Diş Hekimleri

Çocukluk vakitlarımızda ki en korkunç hekimdur . Dişlere ehemmiyet verme yönünden pek iyi bir ülke bulunduğumuz söylenemez . Bundan en çok yarar gören isimler ise diş hekimları olmaktadır . Çocukların şeker yüzünden çürüyen dişleri , yetişkinlerin sigara yüzünden çürüyen dişleri onlara para kazandırmaktadır .

Diş bedenimizin en mühim yerlerinden bir tanesidir . Ve dişimiz ağırdı mı başımızda ağırmaktadır . Bu da kısa süreliğine de olsa yaşamta n soğumamıza ve büyük bir acı çekmemize namacıyla olmaktadır . Bunu önlemek amacıyla var olan diş hekimları bu noktada dehemmiyete girip , bizi bu dertten kurtarmaktadırlar .

Çok ama çok lüzumsinim duyulan bir meslek bulunduğu amacıyla kazancıda çokydır . Net bir gelir vermemiz çok zahmetlidir . Çünkü müşteri sayısına ve fiyatlara göre çok ama çok değişkenlik göstermiştir . Ancak senelik 100.000 $ kazandıklarını net olarak söyleyebiliriz . Daha çoğu da mümkün olabilir . Çünkü diş çok ama çok mühimdir .

Fizyoterapist

Sporcuların olmazsa olmazıdır . Sakatlık sürecini aşmak amacıyla sporcuların baş vurdukları ilk yerdir . Bugünküde bilhassa futbol pazarı bu kadar büyümüşken ve milyon dolarlar harcanırken , bu kadar para verdiği futbolcuların bir sakatlık yüzünden oynamamasını hiçbir yönetici istemez . Bu yüzden fizyoterapistlere ödedikleri oran çok ama çok çokydır . Bir futbolcunun bir hafta daha erken iyileşmesi amacıyla ya da çok mühim bir maça yetiştirilmesi amacıyla servet harcanmaktadır.

Tabi ki yalnızca futbol değil basketbolda da aynı hal söz konusudur. Genellikle NBA ‘ deo kadar yüksek paralardan söz edilmektedir ki fizyoterapiste verdiği paralar bile çok ufak kalmaktadır. Bu yüzden sakatlanan ya da problem yaşam sürdüren bir basketbolcuyu tedavi etmek vazifiyeti fizyoterapistte bulunduğu amacıyla yüksek oranlar kazanmaktadır .

Genel olarak yaşamta da öyledir . Sadece sporla sınırlamak onlara haksızlık olur . Sorun yaşam sürdüren insanların problemini çözen , birtakım insanları hiç umut yokken yürüten de tekrar fizyoterapistlerdir.

Gelirleri ise değişiklık göstermiştir. Ancak tekrar 100.000 $ ‘ın üstündedir. Bazı çok tanınan şahıslar ise milyon dolarlar kazanmakla ünlüdürler .Çünkü mesleklerinin en iyileridir. Ve çok varlıklıler problem yaşadıklarında direkt olarak onun yanına gitmektedirler.

Yazılım Mühendisliği

Günümüzde İnternet sektörünün geldiği civar en üsttedir. Bu sektörün üzerinde rastgele bir sektör bulunmamaktadır. Maddi yönden bakacak olursak dünyanın en zenginleri de genellikle İnternet pazarında çalışmaktadırlar.

Durum bu tür iken yeni programlar , yeni programlara gereksinim duyulur. Bide tabi ki bu program ve uygulamaları yazacak insanlara.Yazılım mühendisleri burada işin amacıylae girerler ve çalıştıkları yöndeki şirkete en yaralı programları yazmaya çalışırlar. Sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesi gereken bu programların denetimi tamamiyle onlardadır.

Her şirket güvenliği ilk planda tuttuğu amacıyla emniyet programlarına verdiği ehemmiyet çok çoktur. Ve bu kadar ilerleyen sektörde bir çok büyük şirketin emniyet duvarı kırılmıştır . Bu yüzden şirketler bu alana çok ehemmiyet verip en iyi program mühendislerini kendi bünyesine katmaya çalışmaktadır. Bu da mühendislerin ücretlerine yansıyıp , miktarı artırmaktadır.
Yazılım mühendislerinin senelik ne kadar kazandığını kimse bilemez. Çünkü para kazanabilecekleri o kadar yer bulunmaktadır ki yalnızca maaşa tabi olacaklarını hiç sanmıyorum. Bu yüzden milyon hem de milyar dolarlar bile kazanmaları anlık bir iştir. Ancak çok zor , çok emek isteyen ve gerçekleştirme amacıyla üstün zeka isteyen bir iştir.

Sigortacılar

Para aleminde yaşıyoruz herkes daha çoğu amacıyla uğraşıyor. Mal mülk satın alıyorlar peki bunların güvenliğini nasıl sağlayacaklar ? evlerin , arabaların bir anda yok olması samimi bile değil. Bir deprem hemen bütün evleriniz yıkılabilir arabalarınız hurdaya dönebilir. Peki bu halde ne yapacaksınız ? Tabi ki sigorta şirketlerine başvuracaksınız.

Sigorta şirketleri size ve malınıza çok ama çok iyi bakabilir. Kendinizi bile sigortalatabilirsiniz. Evlerinizi ya da arabalarınızı belirli ücret karşısında sigortaya alabilmek amacıyla sigorta şirketine gitmeniz gereklidir. Sigorta şirketleri de bu yüzden çok kazanmakta ve sigortacılarına çok ödemektedirler.

Belirli bir maaşları olmasından , tabi birazcık farklılık gösterse de maaşları yüksektir. Ancak az kazananı da bulunmaktadır yüksek kazananı da. Meslek hayatında gelirinizi bilginiz belirler bu yüzden net bir kazanç söylemek zahmetlidir. Ancak senelik ortalama 130.000 $ kazanan sigortacılar iyi paralar kazanmaktadırlar.

Yorum Yap