Esnaf Kredileri

0
118

Esnaf, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ticaretlerini devam ettirebilmesi ve ekonominin daha da canlanması için devlet ve özel bankalar uygun faizli kredi imkânları sunmaktadır. İşletmelerin ticari hayatlarını daha sağlıklı ve istikrarlı sürdürebilmeleri için hazırlanan bu krediler, kullanım amacına göre bazı farklılıklar göstermektedir. Bu çeşitli krediler şu şekildedir;

– İhtiyaç kredileri; İşletmenin borç ve ödemeleri için kullanılan bu krediler dar boğazların aşılması konusunda işletmelere oldukça yardımcı olan kredilerdir. Uzun ödeme seçeneklerine ve uygun faiz oranlarına sahip bu krediler en kolay kullanılabilen kredi türlerindendir. İhtiyaç duyulan tutarın büyüklüğüne ve ödeme süresine göre kredi şartları belirlenebilmekte, işletmenin bilançodaki durumuna göre ayarlanabilmektedir. Genellikle düşük tutarlı krediler hemen kullanılabilirken, büyük tutarlı ihtiyaçlar için banka daha uzun ve prosedür aşamaları gerektiren yollar izlemektedir.

– Yatırım kredileri; Özel bankalar ve devlet bankaları tarafından yatırımcılara özel olarak verilen kredi türüdür. Klasik kredilerden daha farklı bir prosedür işleyişi olan yatırım kredileri, krediyi kullanma konusunda da farklılıklar göstermektedir. Bazı yatırım kredileri yatırımcıya nakit olarak ödenirken, bazıları da proje devam ettiği sürece işletmenin gider kalemlerine göre ödenmektedir. Yatırım kredisi talep edilen banka yatırımcının öncelikle projesini talep eder. Proje uygunluğu onaylandıktan sonra işletmenin son 3 yıllık bilançolarını ister.

Bunun sebebi işletmenin maddi durumunu detaylı bir şekilde incelemek ve ödemeler konusunda ilerleyen dönemde sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını belirleyebilmek içindir. Bunun dışında işletmenin diğer maddi varlıklarını da ispatlayan belgeler talep edilmektedir. Prosedürlerde herhangi bir engel görülmediği takdirde banka ile gerekli anlaşmalar yapıldıktan sonra yatırım krediniz kullanıma hazır olacaktır. Yatırım kredilerinin faiz oranları %1 ile %5 arasında talep edilen kuruma göre değişmektedir.

İşletmelerin diğer nakit ve kredi ihtiyaçları içinde çeşitli kredi imkânları söz konusudur. Bankaların iletişim kanallarından ve şubelerinden esnaf, küçük ve orta ölçekli işletmelere özel krediler ile ilgili bilgi alınabilir.

CEVAP VER