Evi Satıp Borsaya Girmek Ne Kadar Doğrudur?

Evi satıp borsaya girmek ne kadar doğrudur? Sorusunun cevabını irdelemek gerekirse buradaki amaca bakmak gerekir.

0
192

Evi satıp borsaya girmek ne kadar doğrudur? Sorusunun cevabını irdelemek gerekirse buradaki amaca bakmak gerekir.

Doğru yatırımı yapabilmek için elinizdeki birikimi riski dağıtarak gerçekleştirmek gerek. Yani elinizde yatırıma ayırabileceğiniz eğer 10 lira varsa bunu risk grubuna göre dağıtmak yatırım için en mantıklı olandır. Fakat 10 liranın tamamını tek bir yatırım aracına bağlarsanız kazançtan ziyade kayıp yaşadığınızda o birikim için artık çok geç olur.

Dolayısıyla borsaya girmek için ev satmak burada üzerinde düşünülmesi gereken bir nokta. Borsada yatırım yapacağınız alan belli mi, banka hissesi mi alacaksınız, yoksa hizmet sektöründe dev bir şirkete mi yatırım planlıyorsunuz ya da sanayi alanında atılım yapacak bir şirketin hissesine mi göz diktiniz. Yatırım yapacağınız şirkete ait bilançoları, defter değerlerini ya da daha önceki yıllarda dağıttığı temettü oranlarını incelediniz ve yatırım yapılabilir bir nokta görüyorsanız birikimlerinizi belli oranlarda bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Başka bir noktada değerlendirecek olursak; evinizi satmak için ne kadar nedeniniz var bir de bunlara bakalım. Evinizin bulunduğu semtten memnun olmayabilirsiniz, oturduğunuz bina çok eski bakıma ihtiyacı olan bir yer olabilir ya da gayrimenkul sektörünün bir yavaşlamaya girebileceğini düşünüyor olabilirsiniz ve bundan dolayı evinizi elinizden çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Bu tarz geçerli sebepleriniz varsa uygun koşullarda evinizi satışa da koyabilirsiniz. Adımınızı doğru attığınızda yatırımınızın şekli değişse de değeri artabilir.

Ev olur, arsa olur ya da borsa. Önemli olan yatırım yapmak için yatırım yapmayın. Bunu gerçekleştirmek için geçerli sebepleriniz olsun ve taşıyabileceğiniz oranda risk alın. Evimi sattım param çarçur oldu, borsaya girdim battım, arsa aldım ölü yatırım oldu dememek için o iş hakkında yeterli araştırma yapmadan girmemeniz. Herkes yatırım yapabilir fakat herkes yatırımcı olamaz bunu unutmamak gerek.

Yorum Yap