Evinizin Odasını Kiralayarak Para Kazanmak

0
43

Sermayeniz yoksa ve aylık ekstra bir gelir elde etmek istiyorsanız sizin amacıyla harika bir fikrimiz var. Evinizin bir odasını yerli ve yabancı turistlere kiralayarak ön görü edemeyeceğiniz rakamlarda paralar kazanabilirsiniz.

Fakat tabii ki bunun amacıyla uymanız ve ilgi etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmakta.

Evinizi ve ya evinizin bir odasını kiralayarak para kazanma konusu ile alakalı istekliyseniz yazımızı okumaya devam edin.

Oda ya da ev kiralamanın avantajları

Hemen kazanmaya başlayın. Herhangi bir yatırım yapmadan sermayesiz olarak, yalnızca çarşafları ve havluları temizleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Zaman ilerledikçe, bu düşünce hoşunuza giderse evinize daha güzel şeyler alabilir ve fiyatınızı arttırabilirsiniz. Sahip olduğunuz bir şeyden rahatlıkla para kazanmanız harika bir durum.

Para! Bir ileri ay tatile gideceğiz ve birisi evimizi bir aylığına kiraladı. Bu para iki uçak biletini ve tatil masraflarımızı karşılamaya yetiyor. Ne kadar harika değil mi? Biz tatile giderken bir aylık kiracı bulmamız mucize gibi bir şey. Büyük kentte yaşıyorsanız tatile giderken evinizi kiralamanız daha da basit olacaktır.

Oda ya da ev kiralamanın dezavantajları

Mahremiyet ortadan kalkıyor. Misafirler tüm gün dinlenmek ve hiçbir şey yapmamak isteyebilirler. Bütün gün etrafınızda yabancılar varken Romantik bir yemek yiyemezsiniz, sessiz sedasız balkonunuzda oturamazsınız, yani kısaca özel hayatınız olmaz.

Bir sürü vakitınızı alırlar. İnsanlar yabancı bir yerde olduklarında sıksık yardım isterler, bahsetmek isterler ve belki de daha evvelce 100 kere dinlediğiniz bir hikayeyi tekrardan anlatırlar. Temizlik gerçekleştirme ve bulaşıkları yıkamak amacıyla onlardan sonra yatmanız ve onlar kahvaltı istemeden evvelce kalkmanız gerekir.

İnsanlar sizi seyahat acentesi gibi görür. Bulunduğum yerle alakalı ipuçları vermeyi severim fakat hadise günlerini nasıl planlamaları gerektiği gibi küçük ayrıntılara girmek olduğunda iş sıkıcı duruma gelmeye başlar.

Bazıları beş yıldızlı otel hizmeti bekler. Bir çift her gün dört yastığın ve havluların değiştirilmesini istemişti. Koşullarınızı ayarlamanız ve temiz olmanız gerekir. Ekstra havluları ve yastıkları başa takmadım fakat tam yatağa gidecekken istenmesi ve temizlik amacıyla daha çok vakit ve para harcamam kazancımı düşürdü.

Samimi olmak suistimale namacıyla olabilir. İnsanlara çeşmeden gelen suyun temiz olduğunu ve kullanabileceklerini söylediğinizde dışarıdan su almazlar ve son damlaya kadar kullanırlar. Kahve kupası verirsiniz ve sırf beğendikleri amacıyla raftan sizin kahve kupanızı alırlar. Her şeye sınırlar koymak mecburiyetindesınız. Sizin konumunuz neresi, onların yeri neresi, ne yiyebilirler, ne içebilirler vb.

Bir sürü kıymetli şeyiniz varsa birisi bunları kırabilir, temizlik hastasıysanız ya da başkalarının çocuklarının etrafınızda dolaşmasını istemiyorsanız evinizdeki odaları kiralamanız sizin amacıyla doğru bir alternatif olmayacaktır. Fakat tekrar de çözümler var. Değerli eşyalarınızı kaldırabilir ya da konuklarına giriş konumunu ayırabilirsiniz.

Planlar değişecektir. Misafir ettiğim bir çift tüm yemekler pişirilmiş ve hazırken yemeği iptal etmişlerdi. Zorla gülümsedim ve “canınız sağ olsun” dedim fakat onları o an amacıyla boğmak istemiştim. Bir ileri sabah, araba istediklerini söylediler ve arabamı öğlen ikiye kadar kiraladılar. Anlaşılan saatin dışına çıktılar ve öğleden sonra beşte geldiler. Omuz silkerek “bilirsiniz işte biraz dolandık” dediler ve onlardan ekstra para istediğimde şikayet ettiler. Bu insanlar karınızı tüketebilir. Bu tecrübelerden sonra tek alternatif ücretinizi yükseltmektir.

Bazı insanlar erişkin bireyler olduklarını unutarak sorumsuzca davranırlar. Bu halde mülkünüze neler yapabileceklerini hayal edebiliyor musunuz? Giderken tuvalet kağıtlarını götürenler bile oluyor.

Evet, görünen o ki geçmişteki müşterilere bayağı kızmışım. Fakat… Kazandığım para gayet iyiydi ve bunun yanısıra yeni dostluklar da kurdum.

Evimin bir odasını kiralayarak ne kadar para kazanabilirim?

Aslına bakacak olursanız ne kadar kazanacağınız bulunduğunuz şehre, evinizin mevkisine ve haline göre değişiklik gösterecektir. Rakam vermek gerek görülürse aylık ortlama kazancınız 500 – 1500 TL arasında değişecektir. Bu rakam, temizlik ve başka masrfalarınızı çıktıktan ileri net kazancınızdır.

Fakat bu tür kiralama işlerinin meşru anlamda gri saha olduğunu unutmayın. Otel ya da kayıtlı bir işletme olmadığınız amacıyla kazancınızı nasıl raporlayacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Nasıl kiralayacaksınız?

Öncelikle bir profesyonel işletmeci olarak düşünmeli ve hangi odanızı kiralayacağınızı ne tür bir konseptte kiralayacağınıza karar vermelisiniz. Kiraya vereceğiniz odaya karar verdikten sonra, sıra geldi müşteri bulmaya. Bunun amacıyla yararlanacağınız en tanınmış internet siteleri airbnb, sahibinden ve booking.com’dur.

Müşteri bulmak amacıyla ben genelde Airbnb kullanıyorum zira yönetim etmek çok basit. Evinizin bir yatak odasını ya da tüm evi siz kiraya vermek istiyorsanız tek yapmanız gereken Airbnb sitesine üye olmak ve profilinizi oluşturmak. Profilinizi oluştururken, kendi bilgilerinizi, kiralayacağınız evin ya da odanın fotoğraflarını, konuk edebileceğiniz şahıs sayısını, evinizin adresini ve dilediğiniz ücreti belirtiyorsunuz. Somra ise Türkiye’den ve dünyadan, vakitle iki ayaklı banknotlar olarak göreceğiniz kiracılarınız gelmeye başlıyor.

Airbnb konuktan %10 ve ev sahibinden %3 yönetim ücreti alır. Giriş yapılacak tarihe kadar para tutulur ve ardından banka hesabınıza ödeme yapılır.

Booking.com ise ev sahibinden %15 yönetim ücreti alır.

Tonlarca fotoğraf ve açıklama koyarsanız her iki siteden de daha iyi neticeler alabilirsiniz. Bir şeylerden az ve öz bahsedin fakat her şeyden bahsedin. Wifi, çamaşır makinesi, ortak mutfak var mı, insanlar buzdolabını kullanabilecek mi ya da küvet mi var yoksa yalnızca dUşakabin mi? Ulaşım nasıl ? İnsanların birçoğu araba kiralamadığından toplu taşıma aracılığı ile evinize ulaşabilecekler mi?

İnsanların birçoğu bu soruları her halükarda soracağından tüm bunları profilinize yerleştirmeniz kendinizi e-postada tekrar etmenizi engeller.

Her iki site de müsaitlik durumunuzu ve ücretlerinizi güncel tutmanızı ister. Bunu yaptığınızdan emin olun ve derli toplu Aralıklarla güncellediğinize dair not yazın. Bu hem arama motorunda üst sıralara çıkmanızı sağlar hem de çoktan oluşturulan rezervasyonları iptal etmekle uğraşmak mecburiyetinde kalmazsınız.

CEVAP VER