Faiz ve Faiz Oranı Nedir?

0
310

Faiz Nedir?

Faizin tanımı, kullanılmış olduğu alana göre farklılaşmaktadır. Ekonomik açısından faiz kavramı ele alındığında, borç anlaşmasından doğan satış sonucunda elde edilen gelir anlamına gelirken; hukuki düzeyde bakıldığında tanım hukuksal boyuttadır. Aynı zamanda faiz, üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayeden sağlanan kazanca karşılık gelir. Bu tanım daha çok kapitalizm sistemine uygundur. Çünkü üretim faktörleri arasında yer alan sermaye, belirli bir dönemde kullanılır. Karşılığında kullanım bedeli, faiziyle birlikte ödenir.

Faiz, ilk olarak Sümerliler tarafından MÖ 300 yıllarında kullanılmaya başlamıştır. Yani yaklaşık olarak 5000 yıllık tarihe sahiptir. Borç olarak verilen ürünler tohumlardır. Borcun karşılığında ise %20 daha fazla tohum, alacaklı tarafından geri alınmaktadır. Gördüğünüz gibi yukarıdaki tanımlara uygundur. Sadece para ile değil, üretilen mallarında getiri oranı da vardır. Buna da faiz adı verilmektedir. Elbette ki inanışlara göre faiz için farklı yorumlar da bulunulmaktadır. İslama göre faiz, haram iken; diğer dinlerde çifte standart uygulanmaktadır. Böylece ne faiz almak ne de vermek haram sayılmamaktadır.

Faiz Oranı Nedir?

Nominal ve reel olmak üzere faiz oranı, farklı iki şekilde ifade edilir. Banka veya türevleri gibi kurumlar tarafından açıklanan oranlara, nominal faiz oranı adı verilir. Enflasyona göre düzenlenmiş, belli bir müdahalede bulunarak belirlenenlere ise reel faiz oranı denir. Nominal orandan, enflasyon oranın çıkartılmasıyla da faiz oranı bulunur. Faiz oranları, aksi belirtilmediği sürece yıllıktır. Ödünç alınan paranın miktarının yüzdesine göre vade dilimi hesaplanır.

Faiz oranlarının çeşitleri oldukça fazladır. Buna göre de ödenecek tutarlar değişir. Kredi türü, süresi, alıcının özellikleri, krediyi veren kurumun şartları vb. durumların hepsi farklılık yaratır. Bankalar arası oranlar değiştiği için tüketiciler, alternatifler arasında en uygun düşük olanları tercih eder. Bu kapsamda bankaların sunmuş olduğu ve çoğu zaman için hayat kurtarıcı olan bazı kredileri sıralamak istiyorum; konut kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi, kobi kredisi, taşıt kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi, iskonto (iştira) kredisi, spot kredi ve rotatif kredidir. İhtiyaçlarınızı karşılamak adına tercih edebileceğiniz birçok seçeneği kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, faiz oranlarının düşük olması gerektiğidir. Böylece ihtiyacınız karşısında, yüksek faiz oranlarının aksine düşük oranlar sayesinde daha az para ödersiniz.

Yorum Yap