Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2017

0
172

Esnafların yüzünü güldürecek yeni bir haber daha geldi. Esnaf Kefalet Kooperatifi 2017 itibariyle Halk Bankası ile uyuşma yürüterek esnafa faizsiz kredi olanağı sunacak. Esnafların finans greksinimlerini karşılamak üzere plan edilen faizsiz esnaf kredisi, resmi gazetenin 2016/9666 karar sayısıyla yürürlüğe girmeyi başarmıştır.
Faizsiz kredi çekmek isteyen esnafımız derhal Halkbank’a ve Kefalet Kooperatifine müracaat ederek faizsiz kredi talebinde bulunacaktır. Faizsiz kredi desteğinden yararlanabilecek kurumların ufak ve orta ölçekli işletmeler yani kobiller olduğunu söyleyebiliriz.
KOBİ’lere yönelik yapılan sıfır faizli kredi hizmetleri yardımıyla esnaflar işyerlerini finans sorunu çekmeden yürütebilme fırsatına sahip olacak. 2017 senesi amacıyla esnaf ve KOBİ’lere ayrılmış olan bütçe miktarı 30 bin TL’yi bulurken başka yandan Sanayi Bakanlığı ve KOSGEB doğrulusunda da 50 bin TL kredi olanağı planlanmasının uygulanacağı açıklandı ve akabinde yaşama geçirildi.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Finans sektörüne gereksinim her geride bıraktığımız gün daha çok artar duruma gelmeye başlamıştır. Maddi sorun ortamında olan esnaflarımız derhal bankaların kapısını çalmakla işe başlıyor. Yeni iş yeri açmayı düşünen esnaflarımız amacıyla devlet destekli finans kuruluşları, 30 bin TL sıfır faiz kredi desteğini sunuyor.
Üstelik ufak sermayeli, büyük sermayeli işletmenin yanı sıra serbest meslek erbabı olsanız bile hiçbir fark gözetmeksizin devlet destekli teşvik kredilerinden yararlanacaksınız. Esnafa faizsiz kredi veren bankalar arasında Halk Bankası ilk sırada yer alacak. Alınan kararla beraber önceki devreye ait olan kredilerin taksitleri 2017 senesinde da devam edecektir.
Kredi sahipleri devam eden taksitleri ile beraber yeni kredi çekme talebinde bulunabilecektir. Hem de kredi faizlerine % 50 oranında indirim uygulanmaya da başlanacak. Faizsiz 30 Bin TL esnaf kredisinin en asli şartlarından birisi de bir senelik proses ortamında en çok iki kez faiz indirimlerinden yararlanabilecek olmalarıdır.
30 Bin TL hiçbir faiz uygulanmadan verilebilecek olan kredi desteği esnasında önceki yıllara ait devlet destekli hibe kredi ya da faizsiz kredi kullanılıp kullanılmadığına dair taahhütname talebinde bulunulacaktır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Almanın Şartları Nedir?

Kredi sahipleri amacıyla kuşkusuz en can sıkıcı konulardan birisi de çektikleri kredinin anaparasından çok faizini ödemek mecburiyetinde kalmasıdır. Bu hal bitmek bilmeyen borç batağına sürüklenmenize namacıyla olacak başlı başına sorunların arasında yer alıyordu.
Esnafları zor duruma iten faizli krediler bundan sonra yeni devreye giren kararla beraber %100 faizsiz kredisine dönüştürülüyor. %100 faizsiz kredi olanağından yararlanacak olan esnaflar amacıyla bir grup şartlar aranmaktadır.
Geri ödemesi devam eden, taksitlendirilmiş borçları tespit edilen esnaflar sıfır faizli kredi olanağından yararlanabilecektir. Ancak bilinmesi gereken bir başka mühim konu ise meşru takibe alınan esnaf olursa bu krediden direk olarak çıkarılacaktır. Bütün bu yükümlülüklere uyan esnaflar faiz ödemeden devlet destekli kuruluş ve kurumlardan kredi hizmeti alabilecektir.

CEVAP VER