Fed Başkanı: “Kripto Paralar Mevcut Finansal Sistem İçin Risk Oluşturmuyor”

0
42

Federal Rezerv Bankası Başkanı Jerome PowellABD federal komitesine yanıt olarak Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin mevcut finansal sistemin istikrarı için “önemli bir risk” oluşturmadığını söyledi. Ayrıca kriptonun “bir ödeme aracı” olmadığını söyledi.

House Financial Services Committee, şubat ayından bu yana Federal Rezerv Bankası’nın başkanı olan Powell’ı kripto para birimleri üzerine sorguladı. Para politikası, bankacılık sistemi, sigorta ve uluslararası para örgütleri konularında itimat gücüne sahip olan Komite, kefalet karşılığı konulu Fed Reserves gözlemlerini istemiştir.

Kara para aklama için iyi

Temsilci Patrick T.Mchenry ve Komite başkan yardımcısının sorduğu soruda Powell, başlangıçta para biriminin “yatırımcı olmayan yatırımcılar için önemli riskler” olduğunu söyledi. Bu tür yatırımcılar fiyatların yükselişini görüyor ve büyük bir fırsata sahipler. Sözünü yerine getirecek hiçbir şey olmadığını göremediler.

“ Saklambaçlılar, eğer parayı gizlemeye çalışıyorsanız veya para aklamaya çalışıyorsanız harikadır… gerçekten içsel bir değere sahip değildir, bu yüzden yatırımcı veya tüketici koruma sorunları olduğunu düşünüyorum.”

Onun düşüncesine göre, kripto para birimi, bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağından ve bir değer deposu olarak kullanıldığında hiçbir önemi olmayan bir “para birimi” değildir. İnsanların kripto paralar satacağını, ancak dolar olarak ödeyeceğini söylüyor. Dolayısıyla, volatilite nedeniyle değer kaybedilir.

Düzenleyici yapı

Powell, endüstrinin düzenlenmesine ilişkin sorulara, çoklu düzenleyici kurumların, yani Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun birleşik çabaları olarak yanıt verdi.

Bu organların farklı kripto para birimi alanlarında yetkileri vardır ve dolayısıyla geniş bir çerçeve zaten mevcuttur, ancak hiçbiri özellikle kripto para birimine uygulanmamıştır. BIS, son zamanlarda , bitcoin endüstrisinin tüketicilerinin çıkarlarını korumak için merkez bankaları tarafından uygulanacak bir dizi parametrenin imzalandığını ekledi .

Ülkedeki mali sistemin istikrarı için, yeteneklerinin bozulması konusundaki bir soruna yanıt olarak ciddi bir risk olmadığını yineledi. Powell, kripto para biriminin “para politikası üzerinde hareket etme” yeteneğine sahip olmadığından sistemi bozmayacağını belirtti. Efekt mevcut formatından bu yana geçersiz olacaktı; pazardaki büyüklüklerin kapsamı çok sınırlıdır.

Ayrıca Başkan, büyüklüğünden dolayı finansal sistemin istikrarını etkileyen sanal paraları görmediğini yineledi.

İfadeleri , FSB’nin Finansal İstikrar Kurulu tarafından yapılan yorumlarda bir yankı buldu ve bu noktada da ‘kripto-varlıkları’ finansal risklere ‘maddi risk’ tutmadığı için tehdit edici olmayan araçlar olarak gördü. .

Federal örgütün başkanı, merkez bankasının kendi dijital parasını serbest bırakmasının sebebi veya sebebi olduğuna inanıyor. Fed’in bu “yapılması gereken” bir şey olduğunu görmediği için, bu noktada paraların çıkarılmasının dikkate alınmadığını açıkladı.

Yorum Yap