Findeks Kredi Notu Öğrenme/Sorgulama

0
444

İlk defa kredi alacaklar için bazı bilinmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemliside kredi notudur. Kredi notu kişilerin finansal hayatlarını gösteren Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydı tutulan ve insanların bankalarla olan ilişkilerini gösteren, bankalarla daha önceden olan ilişkilerinin kayıtlarını göteren bir puan tablosudur.

Kredi notu insanların bankalardan isteyecekleri kredi ve kredi kartlarının banka tarafından talepte bulunan müşterilere kullandırıp, kullandırmamasında en önemli etkenlerden birisidir. Hatta en önemli husus kredi notudur diyebiliriz. Günümüzde kredi kullanan kişiler o kadar çoğalmıştır ki artık sadece bankalardan kredi notunu öğrenmek yerine, kendi kredi notunu hesaplama gereği ve isteği insanlarda doğmuştur.

Şahıslar kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu öğrenmek istedikleri için bankaya müracaat etmeleri gerekiyordu. Ama günümüzde her konuda olduğu gibi kolaylıklar artmakta ve yeni sistemler ortaya çıkmaktadır. Bu tarz sistemlere insan hayatını kolaylaştırdığı için her zaman ihtiyaç vardır.

Şimdi size kredi notu hesaplama sisteminden biraz bahsedelim.

FİNDEKS kredi notu sorgulama: Kredi notlarının kayıtları Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur. buna alternatif olarak son zamanlarda Finansal Yönetim Kurumlarının genel adı olarak duyduğumuz FİNDEKS üzerindende şahısların kredi notu kayıtları yer almaktadır. Şahıslara birçok seçenek ile kredi notlarını sorgulama olanağı tanınmıştır. Bu olanaklardan biriside FİNDEKS kredi notu sorgulama olanağıdır.

FİNDEKS kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Kredi notunu öğrenmek isteyen şahıslar FİNDEKS kurumlarına direkt müracaat ederek kredi notlarını öğrenebilir veya FİNDEKS internet sitesinden sorgulama yapabilirler. Kişiler FİNDEKS sitesinden kimlik bilgileri ile üyelik oluşturup, sonra site içindeki kredi notu sorgulama seçeneğini kullanarakta kredi notlarını öğrenebilirler.

Şahıslar FİNDEKS üzerinden yapacak oldukları işlemlerde aktif olarak kullandıkları cep telefonu numaralarını sisteme kaydetmeleri gerekmektedir. Bunun sebebi sistem üzerinden kredi notu sorgulama işlemi sırasında kişilerin cep telefonlarına gönderilecek olan güvenlik kodlarını sisteme girmesidir.

Burada önemli olan kredi notu öğrenme formunun doldurulması sırasında tüm bilgilerin eksiksiz doğru şekilde doldurulmasıdır.

Yorum Yap