Gelişmekte Olan Ülkeler Kripto Para Üretiminde İlk Sıralarda

1
79

Eğer kripto paraların, güçlü ve zenginlerin ellerinde patlamaya, kontrol altına almaya ve hapsedilmeye hazır bir balon olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Potansiyel kripto para piyasasının farkına varabilen özel ve kamusal, birçok büyük şirkete rağmen, blockchain teknolojisini bir araya getiren ve böylece daha az ekonomiye sahip gelişmekte olan ülkeler kripto para üretiminde ilk sıralarda yer alıyor.

Finans haberlerinin ve analizlerinin önde gelen bir kaynağı olan FXStreet’in yakın zamanda yayınladığı bir rapor , kripto piyasasına yapılan çeşitli çalışmaların altını çiziyor. Bu durum , küçük ve gelişmekte olan birçok ülkenin blok zincir ve kripto para piyasasında önemli bir etki yarattığını ortaya koyuyor.

Buna örnek olarak, Dünya Bankası tarafından gelişmekte olan bir ülke olarak tanımlanan Gürcistan‘dır. Küçük ekonomisine ve yalnızca dört milyonluk nüfusa rağmen, Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden 2017 Global Cryptocurrency Benchmark araştırması, kripto-para birimi madenciliğinde ikinci sırada yer aldı.

Gürcistan’ın kripto-para birimi madenciliği başarısı, öncelikle ülkenin piyasadaki düzenleme eksikliğinden ve uygun maliyetli hidroelektrik güce sahip elektriğinden kaynaklanıyor. Her ne kadar söylenmesi gerekiyorsa da, Gürcistan’ın cryptocurrency madenciliğinin çoğunluğunun Gürcistan’ın başkentine yakın bir veri merkezine sahip olan ABD merkezli bir teknoloji şirketi olan Bitfury’den gelmesiyle, endüstrinin güçlü ve varlıklı tekelinin hiçbir zaman uzak olmaması, Tiflis.

Bir başka gelişmekte olan ülke olan Tayland, aynı zamanda kripto dünyasında da göz kamaştırıyor ve 2017’de blockchain teknolojisinin hizmetlerini ödemek için kullanılabileceğini duyurmuştu. Aynı yıl, Tayland Elektronik İşlem Yasası 2001 değiştirdi, bu yüzden blockchain destekli akıllı sözleşmelerin kullanımını içeriyordu.

Kripto Paralar gelişmekte olan ülkeleri nasıl destekleyebilir?

Gürcistan ve Tayland gibi gelişmekte olan ülkeler, cryptocurrency’yi aktif olarak benimseyerek, kucaklayarak ve geliştirerek , blockchain teknoloji devriminin bir parçası olmak için birtakım faydalara tanıklık ediyorlar.

Finansal katılımın iyileştirilmesi

Dünya Bankası’ndan elde edilen istatistikler dünya genelinde iki milyardan fazla insanın bankacılık hizmetlerine erişemediğini gösteriyor. Finansal dışlanma, gelişmekte olan dünyayı etkileyen büyük bir sorundur. Cryptocurrency, gelişmekte olan ülkelerdeki finansal dışlanmanın üstesinden gelmeye yardımcı olur. BitPesa ve MPesa gibi hizmetler, milyonlarca bankacıların finansal hizmetlere erişimini sağlar.

Azaltılmış havale maliyetleri

Böyle bir fayda, kripto-para dostu ülkelerin, gelişmiş ülkelerde yaşayan gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarının faaliyetlerine odaklanan küresel havale sisteminde düşük maliyetlerden yararlanabilmeleridir. Bu bireyler genellikle parayı eve geri gönderir ve böylece Western Union ve Moneygram gibi transfer şirketlerine güvenirler. Kripto para birimini kullanırken, havale maliyetleri önemli ölçüde azalır ve uluslararası para transferi önemli ölçüde daha basittir.

Cryptocurrency’ın sağladığı fırsat zenginliği ve bu tür yenilikçi mali teknolojiyi aktif olarak adapte eden daha küçük ekonomilere sahip ülkelerle, kripto para birliğinin gelişmekte olan ülkelerin ne kadar büyük bir refah sağladığına ne derece ve ne ölçüde yardımcı olacağını görmek heyecan vericidir.  

1 yorum

Yorum Yap