Hangi Bankalar Ne Kadar Kar Payı Veriyor

Ana paranızın bankada hiçbir getiri sağlamadan durması yerine katılım bankalarında kar payı hesabı açarak ek kazanç sağlayabilirsiniz.

0
209

Birikimlerini bankaya yatırarak, iş ortaklıkları yapma şeklinde değerlendiren bankalar olan katılım bankaları, müşterilerinin mevduatlarına kar payı adı altın da kazançlar sağlamaktadır. Bu konumuzda hangi bankaların kar payı verdiğini, kar payı oranlarının ne olduğu, hesaplamasının nasıl yapıldığı, kar payı almak amacıyla şartların ne olması gerekliliği konusu ile ilgili yazımızın devamında aramış olduğunuz verilere ulaşacaksınız.

Kuveyt Türk bankası kar payı olarak yıllık %6,22 oranında Net Kar payı vermektedir. Brüt ve Neti iyi bilmek gerekiyor. Genelde oranlar brüt olarak söylenir fakat bu brüt kar payı kazancı üzerinden belirli miktarda vergi kesintisi yapılır. Biz yazımızda hep Net kazanç üzerinden gideceğiz.

Türkiye Finans Katılım bankası 10 Bin TL’ye 31 gün vadeyle 55.91 TL Net kazanç sağlarsınız.

Albaraka Türk Katılım bankası 10 Bin TL’ye 31 gün vadeyle 60 TL Net kazanç sağlarsınız.

Vakıf Katılım bankası 10 Bin TL’ye 31 gün vadeyle 56 TL Net kazanç sağlarsınız.

Ziraat Katılım bankası 10 Bin TL’ye 31 gün vadeyle 59 TL Net kazanç sağlarsınız.

Kar payı hesaplarında verilen kar payı oranları genelde çok fazla oynaklık göstermeyeceği için oranlar hep aynı seviyelerde seyretmektedir. Elinde nakit sermayesi bulunan ve riskli yatırım araçları yerine risk almadan düşükte olsa bir getiri sağlamak isteyenler için kar payı hesapları avantajlıdır.

Yazımızda TL üzerinden kar paylarına örnekler verdik fakat elinde Dolar,Euro cinsinden döviz sermayesi olanlarda kar payı alabilmektedir. Döviz kar payı hesaplarında kazanç oranları genelde daha düşük olmaktadır. Bunuda göz önünde bulundurarak, sizin için en ideal ve en fazla kar payı alacağınız bankayı seçebilirsiniz.

Yorum Yap