Herhangi bir devlet – hükümet Bitcoin’i Yasaklayabilir mi?

0
207

Bitcoin, finansal piyasalarda yaklaşık on yıldan beridir dolaşıyor ancak alternatif bir varlık sınıfı olarak yavaş yavaş ön plana çıkıyor. İşlem hacmi dünya çapında arttıkça akla şu soru geliyor; Acaba herhangi bir büyük ülkenin hükümeti Bitcoin’i yasaklayabilir mi?

Çin’in Bitcoin Borsalarını Denetlemesi

Bitcoin yasağına karşı tekrar tekrar edilen bir argüman, küreselleşmiş internet ekonomisi çağında, bireysel hükümetlerin Bitcoin gibi merkezi olmayan bir para birimine karşı harekete geçme yetkisi ve gücünden yoksun olmasıdır. Bununla birlikte, sadece Çin’in durumun böyle olmadığını anlaması için İnternet’in bile nasıl büküldüğüne bakmak zorundayız . Hükümet yasalarının karışımı ve Çin’in internet servis sağlayıcıları tarafından popüler yabancı web sitelerinin engellenmesi ile Çin hükümeti, bütün dünyayı incelemek yerine Çinliyi duvarlı bir bahçe ile sınırlamaya çalıştı . Hükümet tarafından siyasi muhalefeti bastırmak için trafik izleme araçları kullanılır. Bitcoin’i yasaklamak için bir adım atmak Çin hükümeti için çok büyük bir adım değil.

Hindistan ve Demonetizasyon

Hükümet tarafından basılmış ve Merkez Bankası tarafından onaylanmış  ülkenin nakit parasının ortalama %80 ini oluşturan 500 ve 1000 rupilik banknotların yasaklanmasının ardından insanlar bankalara akın etti Atm önlerinde kuyruklar oluştu. İnsanlar paralarını bankalara yatırmak zorunda kaldı. Elindeki nakitleri çıkardı ve hükümetin bu kararı Dijital ödemelerde patlamaya sebep oldu. Hükümetin bu kararı almasının altındaki sebepler; kaçakçılık, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve kalpazanlık olarak belirtiliyor. Durum böyleyken Hükümetin Bitcoini Yasaklaması mantıksız olur. Fakat hükümetler şunu yapabilir; coin piyasasını kontrol altında tutmak için yasal düzenlemeler çıkartır ve bu durumda coinlerde dalgalanmalar olur fakat sonradan herşey rayına oturur ve daha az spekülasyon olur.

Demonetizasyon; “Bir para biriminin piyasadan kaldırılması. Örneğin; mark’ın kaldırılması.”

Bir devletin Bitcoini yasaklamaya karar vermesinin ardından bitcoine yatırım yapan yüzlerce belkide binlerce kişinin parası çöpe mi gidecek? Bitcoin özel şifrelenmiş bir anahtardan oluştuğuna göre devlet kişinin kendisi bitcoin anahtarını vermediği sürece nasıl bir yasak koyabilir? Bunun gibi birçok çelişkili durumla karşı karşıya kanılacağı için ve böylesine bir teknoloji çağında olmamıza bakacak olursak Coinlerin yasaklanması çok çok düşük bir ihtimal olarak gözüküyor.

Yorum Yap