Hobilerinizden Para Kazanma Yolları

2
782

Herkesin boş zamanlarında uğraştığı bir hobisi vardır. Kiminiz canınız sıkıldığında kiminiz ise çok sevdiğiniz ve yapınca mutlu olduğunuz için bu hobileri yaparsınız. Bazen bir konu üzerinde o kadar uzmanlaşmışsınızdır ki ailenizden olanlar, arkadaşlarınız, yakın çevreniz o işi hep size yaptırır. Peki uzmanlaştığınız bu alan üzerinden neden para kazanmayasınız?

Size bazı hobilerden örnekler vererek nasıl para kazanılacağına dair fikirler verelim;

Fotoğrafçılık

fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık aslında birçok insan için eğlenceli bir hobidir. Bu alanda başarıyı yakalayabilmek için tabii her işte olduğu gibi uğraş-emek gerekiyor. Birçok insan fotoğrafçılığa duyduğu meraktan dolayı fotoğrafçılık eğitimleri ve bir makine alarak bu işe girişmiştir. Günümüzde stüdyo ortamında yapay  arka plan çizgisinden çıkan düğün fotoğrafçılığı popülerdir. Kurgulama alanında da başarılı iseniz, bu işten iyi paralar kazanabilirsiniz. Ek olarak belirtmekte fayda var, çektiğiniz fotoğraflara güveniyorsanız, internet üzerinden satışını yapabilirsiniz.

Bilgisayar Tamiri

bilgisayar_tamiri

Bilgisayar donanımı konusunda profesyonel iseniz, boş vakitlerinizde sürekli bilgisayarınızı kurcalamayı seviyorsanız bu hobinizden ciddi paralar kazanabilirsiniz. Aynı zamanda format atma vb konular üzerinden de para kazanabilirsiniz. Günümüzde bir formatı 30-50 TL ye attıklarını varsayarsak siz bu işi 25 TL ye yaparak çok müşteri bulabilir ve sevdiğiniz işi yaparak kazanç sağlayabilirsiniz.

Yazı, Makale Yazmak

makale-yazmak

Bilgi sahibi olduğunuz konu hakkında makaleler yazarak para kazanmak oldukça kolay. Özellikle bizim gibi webmaster’lerin  sitelerini kaliteli içerik ile beslemeleri için uzman yazarlardan makaleler satın alır veya websitesine editör alırlar. Sizde belli bir alanda yazıyor ve kaleminize güveniyorsanız, makaleler yazıp satarak veya editörlük yaparak para kazanabilirsiniz. Günümüzde 100 kelimesi 1,25-1,70 TL gibi tarifeden ücretlendirilmekte. Tabii eğer gerçekten uzman bir yazar iseniz bu rakamlar sizden hizmet satın alacak kişi tarafından daha da artırılabilir. Tek yapmanız gereken kaliteli ve seo’ya uygun içerik üretmek.

Web Tasarım

web-tasarimi

İyi bir kodlama bilgisine sahipseniz. Kodları şiir yazar gibi kullanma yeteneğiniz varsa ve hayal gücünüz sağlamsa web sayfaları kodlayarak, tasarlayarak ve bu tasarımları internette forumlarda ve tema satış sitelerinde satarak para kazanabilirsiniz.

Fitness Eğitmenliği

fitness-egitmeni

Sağlıklı yaşam, sıkı bir vücut ve spor salonları sizler için bir yaşam tarzı olabilir. Bir fitness hocası olmamanıza rağmen uzun yıllar bu işle uğraştığınız için fitness eğitmeni kadar bilgili olabilirsiniz. Bu spor yaşamınızın bir parçası olduğu için bu alanda çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Sizde bu kişilerden biriyseniz para kazanmak için çevrenizdekilere fitness eğitimi verebilirsiniz.

Video Çekmek veya Editlemek

fotoğraf çekmek düzenlemek

İnternet ortamında gerek ürün gerekse içerik pazarlama alanında, sosyal medyayla birlikte videolar da büyük öneme sahip oldu. Araştırma yaparken bile araştırdığımız konu hakkında yazı okumak yerine varsa videosunu izlemeyi tercih ediyoruz. Görsel olarak hem daha kolay hemde daha akılda kalıcı olarak istediğimiz bilgiyi edinmiş oluyoruz. Elinizden kamera düşmüyor ve video çekmeyi çok seviyorsanız isteyenlerin düğünlerinde, eğlencelerde vs. videolar çekip bunları o kişilere satabilirsiniz. Veya video programları kullanarak video düzenleyerek, kaliteli videolar oluşturarak da para kazanabilirsiniz.

Blog Yazarlığı

zxeizmerd4myblog-yazarligi

Yazmayı seven, kelimeleri iyi kullanan biriyseniz bir blog sitesi açmalısınız. Böylece yazdıklarınızı kişisel bilgilerinizi belli etmeden insanlara ulaştırabilirsiniz. Bu şekilde yazılarınızı duyurabileceğiniz bir blog yapabilirseniz, yazdığınız alanlar ile ilgili reklamlar alabilirsiniz. Tabii reklam alabilmek için bloğunuzun yüksek ziyaretçiye sahip olması gerekiyor, bu sizin marifetinize ve yazdığınız sektöre bağlı. Aklınıza gelebilecek her alanda blog açabilirsiniz. Belli bir alana yönelik ve niş dediğimiz henüz bakir kalan sektörlere yönelik bloglar oluşturup, dikkat çekebilirseniz oldukça iyi bir marka yaratıp kazanç elde edebilirsiniz.

Resim Çizmek

resim çizmek

Resim çizmeyi beyninizi tamamen boşaltmak, deşarj olmak için seçmiş olabilirsiniz. Resim çizerken kendinizi tuvalin içinde bulabilirsiniz. Eğer için resim yapmayı bu kadar çok seviyorsanız ve tutkuyla bu işi yapıyorsanız para kazanmanız için hiç bir engel de yok diyebiliriz. Resim çizme konusunda bilginizi başkalarına öğreterek dersler vererek para kazanabilir veya yaptığınız resimlerin satışını yaparak para kazanabilirsiniz.

El Sanatları

el işleri

Çoğu kadınlar stres atmak için örgü örer, yemek yapar, farklı kurabiye tarifleri dener veya süs eşyaları yaparlar. El işleri alanı gerçekten kadınlar için oldukça geniş bir alandır. Dantel, kazak, kaşkol, hırka veya ev için motiflerden oluşan güzel ve eğlenceli şeyler örmek, birçok kadın için zevkli bir hobidir. Bu el emeği ürünlerinizi satarak veya yakınlarınızdan sipariş alarak bu işten gelir sağlayabilirsiniz. Ayrıca el emeği olan ürünler günümüzde hak ettiği değeri gördüğü de ortadadır. Elbette doğru pazarlar bulmak şart. Özel günler için kurabiyeler, pastalar yapabilirsiniz. Evler için otantik ve ilgi çekici süs eşyaları yapabilir ve satabilirsiniz. El işi yaparak bayanların gerçekten iyi bir kazanç elde etmesi mümkündür.

2 Yorum

Yorum Yap