İhtiyaç Kredileri

3
390

Acil sağlık harcamaları, borç ödemeleri, nakit ihtiyacı, ev satın alma ve daha birçok durumdan dolayı toplu nakit paraya ihtiyacımız oluyor. Değişik tutarlardaki bu ihtiyaçlarımız için artık tüm bankalar ihtiyaç sahiplerine, ihtiyaç duydukları tutarlarda kredi imkânı sağlamaktadır. Banka kredilerinin faiz oranları piyasadaki rekabet açısından farklılıklar göstermekte, daha çok kişiyi kendi bünyelerine çekmek için çok daha uygun faiz oranları ve uzun ödeme periyotlarıyla birçok kolaylıklar sağlamaktadır.

Tüm bu ödeme kolaylıkları ve düşük faiz oranları fırsatları için bankaların istediği bir kaç kriter bulunuyor. Bu şartları sağladığınız zaman kolaylıkla kredi kullanabilir ve acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Banka tarafından istenilen kriterler şu şekildedir;

– Kredi notu; Banka kredisi alabilmek için en önemli şartların başında iyi bir kredi notuna sahip olmanız gerekiyor. Eğer yüksek bir kredi notuna sahipseniz dilediğiniz bankadan kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Yüksek bir kredi notuna sahip olmak için banka ödemelerinizi düzenli yapmış olmanız, nakit akışlarının bir düzen içinde olması, borçlarınızın fazla olmaması, mevcut hesaplarınızda bulunan bakiyeniz gibi etkenler bulunmaktadır. Bu kriterleri sağlıyorsanız eğer yüksek bir kredi notuna sahipsiniz demektir.

– Vergi borcu; Özellikle ticaret ile uğraşan kişilerin banka kredi kullanmak istediklerinde banka tarafından aranılan en önemli kriterlerin başında vergi borçları geliyor. Geçmişten gelen ve birikmiş vergi borçları bankalara karşı olumsuz bir izlenim bırakmakta ve kredi çekme isteğinizin reddedilmesine neden olan kriterler arasında yer almaktadır.

– Kefil; Küçük ölçekli kredilerde bankalar kefilsiz olarak kredi imkânı sunsa da, bazı durumlarda kredi talep eden kişilerden kefil talep edebilmektedirler. Bunun sebebi çekilecek tutarın belli bir meblağın üzerinde olması ya da kredi talebinde bulunan kişinin kredi notunun tam olarak istenilen seviyede olmamasından kaynaklanmaktadır.

3 Yorum

  1. İhtiyaç kredisi her ne kadar güzel olsada ödemesi zor oluyor. İhtiyaç olduğu için alıyoruz zaten geri ödememizi istiyorlar. E geri ödeme durumum olsa ihtiyaç kredisine ne gerek var ki ?

Yorum Yap