İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

1
336

İhtiyaç kredisi o günkü nakit ihtiyacınıza hitap eden bir kredi türüdür. Gerçek kişilerin kullanacağı bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi diğer adıyla bireysel kredi olarak da bilinir. Bu kredileri ticari işletmeler kullanamaz, isminden de anlaşıldığı üzere bireysel olarak gerçek kişiler kullanabilir. Kredi genel olarak geri almak suretiyle belirli faizler karşılığında verilmiş olan bir alacak / borç ilişkisidir.

İhtiyaç Kredisi nedir? Nasıl alınır?

Bireysel kredi ticari olmayan her türlü nakit ihtiyacına cevap veren bir kredi türüdür.

İhtiyaç kredisi almak için gereken şartlar; öncelikle bankalardaki ödeme alışkanlıklarınızdır. Kredi kartları, kredili mevduat hesaplarınızın ödeme düzeyi ile değerlendirilirsiniz.

Ödemeleriniz gecikmeye girmeden düzgün periyotlarda ödeniyorsa ilk şarta uygunsunuz demektir. İkinci olarak kredi notunuzdur. Kredi notunuzun yüksek olması çekeceğiniz kredi miktarını da yükseltmektedir. Bu iki seçenek ihtiyaç kredisi kullanmanız konusundaki en önemli etkenlerdir. Bunların yanı sıra ihtiyaç kredisi almak için gereken şartlar;

Öncelikler kredi çekecek olan kişinin gelirini belgeleyen bir bordro yada gelir belgesine ihtiyacı vardır. Gelirini resmi evrak ile belgeleyemeyen bireysel müşteriler için kredi çekmek olanaksızdır (bazı banka istisnaları hariç). Kredi çekecek olan kişinin kesinlikle 18 yaşını doldurmuş olması esas şartlar arasında yer almaktadır.

İhtiyaç Kredisinde Gelir Belgesi

Kredi çekecek olan kişinin gelir belgesini belgeleyebileceği SGK’sının aktif ödenmeye devam etmesi gerekmektedir. Krediyi kullanacak kişinin başkasının gelir belgesini kullanması kabul edilmemekte olup, yalnızca krediyi kullanacak kişinin gelir belgesi olması gereklidir. Bazı bankaların dışında genel olarak gelirinizin yarısı kadar aylık ödemeler yapabileceğiniz şekilde kredi tutarı kullandırılabilir bu da gelirinizin yaklaşık olarak on katına denk gelmektedir. Kredi vadeleri en fazla 48 ay ile taksitlendirilmektedir. Çekeceğiniz krediye teminat olarak ipotek göstermediğiniz sürece eş rızası aranmamakta olup, bireysel olarak kredi kullanımı sağlamanız mümkündür. Belgelendirdiğiniz geliriniz geriye dönük en az 3 ay aktif olmak zorundadır. 3 aydan az gelir belgesi ile kredi kullandırılamamaktadır.

İhtiyaç kredisi almak için gerekli şartlar arasında idari takipte olmamanız ve son 6 aya ait ödemelerinizin aksamasız devam etmiş olması gerekiyor. Kredi puanınız 1300 e kadar kötü olarak görülmektedir. 1300 ve üzeri puana ulaştığınızda kredi başvurusu yapmanız halinde krediniz onaylanacaktır.

İhtiyaç kredisi almak için gerekli şartların tamamlandığından emin olan gerçek kişiler, önceliği maaşlarını aldıkları bankalara başvurarak yapabilirler. Faiz oranları ve taksit esneklikleri gösteren bankalar da bulunmaktadır.

1 yorum

Yorum Yap