Ingbank Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

0
111

EFT Nedir?

EFT yani elektronik fon transferi kısaltmasıdır. Aynı bankalar arasında yapılan para transferine havale denirken farklı bir banka şubesine para transferine EFT denilmektedir. Örneğin: Akbank şubesindeki parasını ziraat bankasındaki farklı bir kimseye veya hesabına aktarmak isteyen kimselerin yapmış olduğu bu işleme EFT denilmektedir.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT işlemi 2 yolla yapılabilmektedir. Karşı tarafın hesap numarası yoluyla ve Iban numarası yardımıyla yapılma işlemidir. Hesap numarasına yapılan EFT işlemi biraz detay gerektiren bir işlemdir. Bu yüzden de hata yapma olasılığı arttığı için dikkatli hareket etmekte fayda vardır. İnternet sistemine girdikten sonra başka bir banka hesabına havale işlemini seçtikten sonra sistem bizi otomatikman bilgileri dolduracağımız ekrana yönlendirecektir. Bu ekranda kişinin hesap numarasının bulunduğu banka bilgileri bulunmaktadır.

Banka şube kodu, kişinin hesap numarası ve sondaki ek numaraların doğru girilmesi gerekmektedir bu yüzden bu EFT şekli biraz risklidir. Iban numarası ile yapılan işlemde kişinin sadece Iban no bilmeniz yeterli olacaktır. Her bir bilgi girildikten sonra artık yapılması gereken tek işlem merkez bankasının yaptığınız EFT işlemini onaylamasını beklemektir. Onay işleminde sonra istediğiniz miktar karşı tarafa aktarılmıştır.

Yapılan EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

EFT işlemini telefon bankacılığı veya internet bankacılığından yapabiliriz. işlemi istediğimiz tarihli olarak da ayarlayıp o tarihlerde aktarım işleminin yapılmasını da isteyebiliriz. ancak bir problem olduğunu fark etmeniz alinde EFT işleminin iptal edilmesi gerekmektedir. Bu işlem için tek şart genel merkez müdürlüğünün işleminizi henüz onaylamamış olması gerekmektedir.

Menülerde EFT kısmına girip bütün yaptığınız işlemleri görebilir ve buradan yaptığınız işlemi kolayca iptal edebilirsiniz. EFT işlemi mesai saatleri dışında yapılmamaktadır. Para aktarımı sağlanmadığını görüp işlemi iptal etmemek gerekir mesai saatleri içine girildiğinde işlemde faaliyete girip gerçekleşecektir.

Yorum Yap